Ehliyet

Ehliyette ömür boyu alma dönemi resmen bitti

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ömür boyu ehliyet dönemini kapattı. Ehliyetler sınıfına göre 5 ile 10 yılda bir yenilenecek. Yeni ehliyet alma daha da zorlaşacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğin sürücü kurslarına ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirdi. Sürücü kursuna başvuran, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyer, 2 yıl süreyle stajyer sayılacak, aday bu süre zarfında 75 ceza puan hakkı olacak.Ceza puan hakkını dolduran adayın geçici ehliyetinin iptal edileceği, bu kişilerin, ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna müracaat etmesi gerekecek.

EHLİYETLER DEĞİŞECEK

Yönetmelikle şu anda verilen 9 ehliyet sınıfının 18’e yükseltildiği gibi, Bu ehliyetler de artık ömür boyu olmayacağı gibi Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek. Özellikle Sürücüler, Sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetlerini değiştirebilecek. Böylelikle ömür boyu ehliyet dönemi ortadan kalkmış olacak.

Yönetmelik hükümeleri doğrultusunda, ülkedeki 24 milyonun üzerindeki ehliyetler 1 Ocak 2016’dan itibaren 15 Tl karşılığında yenilenecek.

STAJYER EHLİYET YÖNETMELİĞİ 2016’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK 

Stajyer ehliyete geçiş, ehliyetlerin değiştirilmesi ve yeni ehliyetlerin verilmesi uygulamasına 1 Ocak 2016’da geçileceği gibi zor olan ehliyet alma aşamasının bu tarihten itibaren de daha da zorlaşacağı belirtilmektedir.

Adaylar, direksiyon aşamalarını geçtikten sonra 2 yıl boyunca staja tabi tutulacak. Aday, 0,20 promil alkollü yakalanması, kırmızı ışığı ihlal etmesi, sağa dönüşlerde yayaya yol verme kuralını üç kez ihlal etmesi halinde 75 ceza puanını doldurmuş olacak. 75 ceza puanını doldurduğu için ehliyeti alınacak olan kişi, ehliyet almak için tekrar sürücü kursuna müracaat etmek zorunda kalacak. Aday, kurstan önce de psikoteknik testine tabi tutulacak.

TEK HAMLEDE GERİ GERİ İKİ ARAÇ ARASINA PARK ETMEK 

Direksiyon Sınav Yönergesinde yapılan değişiklikle sürücünün tek hamlede bir aracın, bir buçuk boy büyüklüğü kadar bir alana park edememesinin asli kusur sayılmayacağı, bunu tek hamlede yapamayan aday ehliyet alamayacak.

1,5 MİLYON SERTİFİKA EHLİYETE DÖNÜŞTÜRÜLMEMESİ 

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün 29 Mayıs 2013’te çıkardığı yönetmelikle ehliyet almaya hak kazananların sertifikalarını ehliyete dönüştürmeleri için 2 yıl süre tanınmaktadır. Ancak, O tarihten bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon sertifikanın ehliyete dönüştürülmediği dikkate alınacak olursa sertifikası olanlar 29 Mayısa kadar trafik daire müdürlüklerine müracaat ederek, bunları ehliyete dönüştürmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu hakları yanacak. Tekrar ehliyet almak için yeniden sürücü kurslarına müracaat etmeleri gerekecektir.

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu