Ehliyet

Ehliyet Kayıp – Zayi işlemleri ve gerekli belgeler!

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemde sizlere “Ehliyet kaybettikten sonra yapılması gerekenler ile çıkartılması için gerekli belgeler” konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Ehliyet Kayıp - Zayi işlemleri ve gerekli belgeler!

Eğer herhangi bir yerde kaybetmişseniz ve farkına sonradan varmışsanız ilk önce yapmanız gereken adli kolluk birimi olan Polisi Merkezine haber vermek ve konu ile alakalı notlarınızı tutturmaktır. Eğer umursamaz sonra bir ara haber veririm derseniz kimlerin eline geçeceğini bilmediğinizden kafanızın ağrıyacağını unutmayınız

Bu nedenle ehliyet  2918 Sayılı Trafik Kanununa bağlı yönetmeliğin 83.maddesinde; “Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgeleri, sahibinin beyanı esas alınarak bir dilekçe ile müracaatı üzerine, yenisi verilerek değiştirilir” ibaresi konmuştur.Kanunun bu fıkrasına göre kayıp çalıntı ehliyet için yapılması gerekenler aşağıya çıkartılmıştır.

Kayıp Çalıntı İçin Gerekli Evraklar:

1- Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben dilekçe (Bu belge Trafik şube tarafından veriliyor siz sadece ilgili alanları dolduruyorsunuz) .

2- Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi ve aslı (1 Adet yeterli ama bazı şubeler 2 tane istiyor siz her ihtimale karşı en az 2 tane fotokopi çektirin).

3- 3 Adet en geç 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf.

4- Sürücü Belgesi ücreti. 101,00 TL ( Fiyat Her yıl ocak ayında değişir )

Yıpranma veya Kimlik Değişikliğinden Dolayı Sürücü Belgesi Değişimi.

1-Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne hitaben yazılmış dilekçe,

2-Nüfus Cüzdanı fotokopisi ve aslı,

3-Kimlik değişikliği var ise değişikliği belirtir belge, (Evlenme cüzdanı veya boşanma ilanı     fotokopisi)

4-3 Adet fotoğraf,

5-Eski sürücü belgesi

Yukarıda da belirtildiği gibi size en yakın Trafik şubesine giderek yazılan evrakları ibraz ettikten sonra ehliyetin veya evrak ‘ın yenisi  verilecektir.

Makaleyi hazırlayan ve yazar: Hakan Kaya (Kul hakkıdır lütfen link vermeden kullanmayınız)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu