Oto haberOto Karşılaştırma

Dünya Liderini Türkiye Belirleyecek

Toyota ile Volkswagen grubu arasındaki global rekabetin kilit ülkesi Türkiye oldu.

Büyümenin durduğu Çin, dibe vuran Rusya ve stabil seyreden Avrupa pazarına karşın Türkiye’de otomobil satışları ilk çeyrekte yüzde 50’nin üzerinde arttı. VW Grubu’nun Türkiye’de 7 binek otomobil markasının satışları ise pazarın 5 puan üzerinde oldu ve ilk çeyrekte 38 bin 756 adedi buldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 24 bin 966 adet idi.

Japon otomotiv devi Toyota ile Alman Volkswagen grubu arasındaki dünyanın en çok satan markası olma yarışı 2014 yılında tarihi bir rekoru beraberinde getirmişti. Geçen yıl sonunda dünya otomotiv tarihinde ilk kez iki marka birden 10 milyon adetin üzerinde araç sattılar. Toyota 10 milyon 230 bin adetlik satışla geçen yıl da dünyanın en fazla araç satan markası olmayı başarırken, Volkswagen Grubu’nun satış rakamı liderin sadece 90 bin araç gerisinde ve 10 milyon 140 bin adet olarak gerçekleşti.

GEÇEN YIL DÜNYA REKORU GELDİ

Volkswagen‘in Toyota’ya bu derece yaklaşmasında özellikle Japonya’daki pazarın küçülmesi etkisi oldu. Japonya’da 2014 yılının ilk çeyreğinde artan katma değer vergisi, otomobil satışlarını olumsuz etkiledi, ülke pazarının yüzde 20’sine hâkim olan Toyota da bu düşüşten pazar payı ölçüsünde etkilendi. Toyota dünya otomotiv tarihinde ilk kez 10 milyon adedin üzerine çıkan satışlarını, Toyota, Lexus, Daihatsu ve Hino olmak üzere toplam 4 markayla gerçekleştirirken, Volkswagen Grubu 10 milyon adedin üzerine bünyesinde bulunan toplam 12 marka ile çıkabildi.

10 milyon adetlik satış rakamına ulaşan ve tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaşan Toyota ve Volkswagen’in hemen arkasında, üçüncü sırada 9.9 milyon adetlik satışla ABD’li General Motors yer aldı.

YÜZDE 50 BÜYÜYEN TÜRKIYE VOLKSWAGEN İÇİN UMUT OLDU

Volkswagen Grubu araçları geçen yıl Türkiye’de 154 bin 300 adetlik satış rakamına ulaştılar. Grubun yılın ilk üç ayında yakaladığı yüzde 55’lik büyümenin yıl sonuna kadar devam ettiği düşünülürse, grubun dünya çapındaki birinciliği Türkiye’den gelecek. Volkswagen Grubu markalarının 2015 yılındaki satışları yılın ilk üç ayındaki kadar büyümese dahi, geçen yılın 30 bin üzerinde gerçekleşeceği kesin gibi. Tabii bu tahmini yaparken seçim sonuçlarının, dövizin ve faizin seyrinin pazarı olumsuz etkilemeyeceğini de kabul etmek gerekiyor. Toyota ise anavatanındaki üstünlüğü ile birinciliği kaptırmamak için önemli bir avantajı olduğunu öngörüyor. Her ne kadar Japonya pazarındaki talep azalsa da Toyota’ya göre bu geçici bir durum.

TOYOTA İLK ÇEYREĞİ 300 BİN ADET SATIŞ FARKIYLA ÖNDE KAPATTI

Ocak-Mart döneminde yüzde 2.5 satış kaybı yaşayarak toplamda 2.52 milyon araç satan Toyota buna rağmen en yakın rakibi VW’nin 2.49 milyon ve GM’nin 2.42 milyonluk satışlarını geçerek birincilik kürsüsüne oturdu. Toyota 3 yıldır “dünyanın en çok araç satan markası” unvanının sahibi ve bunu kaybetmemek için modellerini yenilemeye devam ediyor. Öte yandan VW Grubu ise zengin marka ve model çeşitliliği ile rakibinden daha avantajlı. Toyota‘nın SUV ağının VW’den daha geniş olmasının satışlarda üstünlük yarattığını belirten analistlerle birlikte, VW yetkililerine göre ise bu yıl pazarlarda çok önemli bir büyüme olmayacak ve durağanlık gözlemlenecek.

Hakan Özenen / Habertürk

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu