Tamir BakımTeknik Bilgi

Dizel Motor Ömrünü Uzatmak İçin Püf Noktaları

Dizel motor evet az yakar fakat açabileceği olası yüksek masraf ve araç bakım giderleri gibi ayrıntıları da düşününce dizel araç almaktan vazgeçebilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var son yıllarda gelişen dizel teknolojisi dizel motorlara dair kaygıları büyük oranda azalttı. Şöyle ki dizel motorlar için gerekli bakımların zamanında yapıldığı takdirde LPG’li motorlardan daha uzun ömürlü olmaktadır.

Eğer dizel motorun ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenleri bilirseniz, motorunuzun ömrü uzun olur sizinde araç bakım giderleriniz azalır.

DİZEL MOTORUN ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN PÜF NOKTALARI

Doğru Yakıt Seçimi;

Yüksek standartlara sahip temiz yakıt kullanımı motorda daha az aşınmaya sebep olur, enjektörde tıkanma oranı düşererek yakıt pompasındaki kaçak ihtimali de düşer, Düşük kaliteye sahip mazot almamak için bilinen güvenilir akaryakıt istasyonlarından ve şehir merkezlerinden mazot almanız daha güvenilir olacaktır. Planlı olarak mazot filtresini değiştirmek motorun ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Uzun Ömürlü Turbo;

Dizel motoru etkileyen önemli bir unsurda Turbo ömrünün uzun olmasıdır. Şayet arabanızı park ederken gaz pedalını çok kullandıysanız motoru stop etmeden önce 45 saniye beklemeniz turbo basıncının düşmesine ve turbonun daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacaktır.

İdeal Verimde Kullanmak

Arabayı doğru devirde kullanmak tüm motorlar için performans ve ömür arttırıcı bir durumdur. Dizel motoru hiçbir zaman yüksek devirde kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Aracınızın Bakımı İçin Önerilen Süreyi Beklemeyin

Arabaların bakım periyotları genelde Avrupa standartlarına göre belirlenir fakat ülkemizde yolların ve havanın durumu malum, hava kirlilik oranımız yüksek olduğundan, filtrelerde yaşanacak olası tıkanmalar daha çabuk olur. Bu tıkanmaların önüne geçmek için önerilen bakım periyotların dan önce arabanızın bakımı yaptırmanız doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu