Ehliyet

Direksiyon sınavında nelere dikkat etmeliyiz

Direksiyon sınavında araca oturduğumuz anda size direksiyon eğitimi veren öğretmen arka koltuk da ise görevli olan müfettişler oturmaktadır.

Sınava başlamak için yapılacaklara gelirsek

  • Koltuğumuz ayarlanmalıdır.
  • Emniyet kemerimizi takmalıyız
  • Araç çalıştırılmadan önce vites boşa alınmalı
  • Daha sonra el freni indirildikten sonra aracın hareketi sağlanmalıdır.

Ehliyet Direksiyon sınavı esnasında aracın standart kullanımı ile ilgili aracın hızlanmasından yavaşlanmasına kadar arka koltuktaki görevli müfettişler tarafından inceleme yapılmaktadır.Müfettişlerin elinde takip formu bulunmaktadır. Bu formda bazı değerlendirme notları bulunur,bu notların içerisinde en çok üzerinde durdukları noktalar ise

  • Heyecanlı olan sürücüye 10 Puan kırılmaktadır.
  • Direksiyon hakimiyeti zayıf olan aday dan puan kırılmaktadır.
  • Sağa sola dönüşlerdeki manevralardaki kabiliyetinin yetersiz olmasına da puan kırılmaktadır.

direksiyon-sinavinda-nelere-dikkat-etmeliDireksiyon sınavlarında başarı puanı 70’dir.Bu puanın altında başarı sağlayanlar bir sonraki direksiyon sınavına katılmak zorundalar. Ayrıca adayın direksiyon sınavı için 5 defa sınava girme hakkı vardır. Bu 5 hak sonucunda başarısız olursa yeniden baştan teorik eğitimlerle başlaması gerekmektedir.

Sınav sırasında görevli olan müfettişler herhangi bir şaşırtmalı soru sormamaktadırlar. Soruları sadece araç kullanılırken ne tarafa dönülüp ne tarafa durulacağı ile ilgili bilgilerdir. Bu bilgileri sizden uygulamalarını isterler. Ayrıca siz kullanırken kullanımız da ki tekniklerinize bakarak değerlendirme yapmaktadırlar.

Direksiyon sınavları artık şehir içerisinde yapılmaktadır. Şehir içerisinde sokaklara girerek 3,4 kilometrelik güzergah üzerinde ışıklı noktalarda durarak eğitim proğramı dahilinde tamamlanır.Sınav esnasında karşımıza araç kullanımı ile ilgili bir sürü uygulamaları yapma imkanına sahip oluruz ve görevliler tarafından da değerlendirmesi yapılmaktadır.

HASAR KAYDI SORGULAMA

 

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu