Ehliyet

Dikkat ! Bunları Yapanların Ehliyeti İptal

Kıymetli sürücüler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Avrupa standartları gereği 2 yıllık stajyer sürücülük döneminde 3 kez yayaya yol vermeyen stajyer sürücüye Ehliyet verilmeyeceği gibi ehliyeti de iptal edilecek

 

 

Ayrıca direksiyon sınavında da yayaya yol vermeyen aday sınavdan men edileceği gibi 2 yıllık stajyerlik döneminde 3 kez yayaya yol vermediği tespit edilen aday da ehliyet alamayacak.

STAJYER SÜRÜCÜLERE ÖZEL KURALLAR

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in ardından Milli eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde de değişiklik yaparak Trafikte ehliyet almak isteyenlere 2 yıl stajyer sürücülük dönemi başlatıldı,

KİMLER YAYAYA YOL VERMEZSE SINAVDAN MEN EDİLECEK

Yönetmelik taslağında göre stajyer sürücülerin 2 yıl boyuncu uyması gereken kurallar düzenlendiği gibi ayrıca aynı kurallar, ilk kez ehliyet alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesin iptal edilmiş olup yeniden ehliyet alacak adaylar için de uygulanacak.

BU KURALLARA GÖRE; Direksiyon sınavı sırasında yayaya yol vermeyen ilk kez ehliyet alacaklar ile herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilmiş ve yeniden ehliye alacaklar aday sınavdan anında men edilecekler.

Stajyer Sürücü Belgesini İptal Edilmesini Gerektiren Haller Şunlar:

 

  • Stajyer sürücüler, kurallara uygun olarak sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara veya varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere geçiş hakkı vermek zorundular. Yoksa bu kuralın 3 kez ihlali durumunda stajyer sürücü belgesi iptal edilecektir.
  • Staj döneminde yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundalar yoksa bu kurala uyulmazsa 2 yıl içinde 3 kez ihlal eden adayın stajyer sürücü belgesi iptal edilecektir.
  • Trafik ışıklarını 3 kez ihlal eden adayın ehliyeti iptal edilecek.
  • Bir kez 0.20 promilin üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen adayında ehliyeti iptal edilecek
  • Uyuşturucu madde aldığı tespit edilen sürücü adayının da ehliyeti iptal edilecek.

 

Sevgi ve Saygı ile…..

 

 

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

 

 

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu