Bunları biliyor musunuzOto haber

Dikkat Anahtarsız Araçlar da Güvenlik Açığı! Aracınız Çalınabilir?

Anahtarsız otomobilleri olanlar ne kadar güvende, Alman otomobil kulübü ADAC’ın yaptığı açıklama şaşırttı.

Anahtarsız otomobil giriş sistemleri (Keyless go), gelişen otomobil teknolojisi beraberinde çeşitli firmalar tarafından kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştı.

Firmalar tarafından, olası hırsızlıklara karşı tam güvenlik sunduğu ifade edilen anahtarsız otomobil çalıştırma (engine start stop) istemleri  ise; yapılan araştırmaya göre güvenlik açığı barındırıyor.

engine start stop

Alman Otomobil Kulübü ADAC, anahtarsız giriş sistemlerin (Keyless go) barındırdığı güvenlik açığı nedeniyle; bir süredir hırsızlık olaylarında artışın yaşandığını ifade etti.

Söz konusu güvenlik açığı nedeniyle, sistemlerin anahtarlı sistemlere oranla daha fazla hırsızların tercihini oluşturduğu konusu da yapılan araştırmada yer aldı. ADAC, güvenlik açığını göstermek adına anahtarsız giriş vericisi tuşları ile donatılmış sistemleri içeren bir dizi deney gerçekleştirdi.

anahtarsiz-calistirma

 

225 dolar maliyetine sahip giriş sistemlerinin kullanıldığı deneyde, anahtarsız otomobil motorunun giriş fob alanı dışına çıkması sonucunda, sürücü sistemi uzaktan kontrol edebiliyor.

Yani sürücü müdahalesi olmadan otomobil kontrol edilebiliyor. Sürücülerin de gerçekleştirebildiği bu olguyu hırsızlar odaklarına aldıkları takdirde; hırsızlık kaçınılmaz oluyor.

Araştırma çerçevesinde detaylar açıklandığında sonuçlar daha da çarpıcı hale geldi. Sistem; Audi, BMW, Ford, Toyota, Kia, GM firmalarının araçlarında çalışabiliyor.

start stop

Bu hack sürümünün yeni olmadığı;

Fakat ADAC araştırmasının sistemin son model otomobillerde de kullanılabildiği Engadget’ta yer aldı.

Hacki etkisiz hale getirmek için gözüken tek yol ise,

Anahtarın kullanımında olmayan bir çanta ya da Faraday kafesini sinyal bloklama cihazı olarak kullanmaktan geçiyor

Sürücüler açısından kullanışlı olmayacağı düşünülen sistemin; hırsızları engellemek adına hayati bir öneme sahip olduğu belirtiliyor.(shiftdelete)

 

Kaynak: ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu