Oto haberTeknik Bilgi

Dik Rampada iken el freni ile nasıl kalkış yapılır

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemizde “Dik bir Rampada iken el freni ile nasıl kalkış yapılır” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Aracımız dik bir rampada ise kavrama noktasında bazı endişelerimiz varsa aracımız geriye kayması muhtemeldir. Dik bir yokuş da aracımızı geriye kaydırmadan kaldırmak istiyorsak ayağımız frende iken yine kavrama noktasına kadar debriyaj da ki ayağımızı kaldırırız ama yokuşun dik olduğunu düşünürsek hafifçe el frenini de çekip senkronize bir şekilde ayağımızı gaza basarken ve debriyajdan kaldırırken de el frenini bırakabiliriz. Bu üçlü kombinasyonu yapmak pratik meselesi bunu trafiğin rahat olduğu yokuş yerlerde tekrarlamanın faydası vardır.

Şayet bu üçlü kombinasyonu beceremedik ve aracımız geri geri kayıyorsa yine frene basıp debriyaja basarsak aracın stop etmesi önlenecek daha sonra debriyajı kavrama noktasına getirerek el frenini hafifçe yukarı çekmek sureti ile aracın geri kayması önlenecektir, gaz pedalında ki ayağımız devri yükseltmeye başladığında senkronize bir şekilde debriyaj da ki ayağımızı kaldırıp el frenini aşağıya bırakıp  hareket edeceğiz.

Şayet hala bu şekilde rampada kalkamıyorsanız mutlaka eğitim almanız gerekmektedir.

Saygı ve sevgi ile

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu