Oto haberTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Daha Güvenli Araba Yolculuğu İçin Bu Kurallara Dikkat !

Daha güvenli bir yolculuk yapmak istiyorsanız bu kurallara uymalısınız…

Yola çıkarken;

Otomobilde çocuklar için en güvenli yer arka koltuktur. Şehir içi ya da şehirler arası yolculuklarda yola çıkmadan önce çocuğunuzu mutlaka arka koltuğa oturtmalısınız.

Oto koltuğu kullanımı

Çocuklarla güvenlikli yolculuk için oto koltuğu hayati bir öneme sahip. Kısa ya da uzun mesafe yolculuklarınıza başlamadan önce çocuğunuzu kilosuna uygun olarak satın alınmış ve yeterli güvenliğe sahip bir oto koltuğuna oturtmalı, kemerini bağlamalısınız. Uluslararası standartlarda bağlama sistemine sahip olan Isofix sistemli oto koltuklarını tercih etmeniz güvenliğinizi artırır. Çocuğunuz oto koltuğunda bağlı olarak oturmaya direniyorsa bu konuda asla esnek olmamalı, oyalanabilmesi için oto koltuğundan görebileceği, asılı oyuncaklardan faydalanmalısınız. Bu, çocuğunuzu oto koltuğuyla barıştırmanın en kolay yoludur.

Çocuk kilidi

Çocuğunuzu oto koltuğuna oturttunuz. Şimdi sıra çocuk kilidinde. Çocukların hareketli olduğu düşünüldüğünde çocuk kilidi de güvenlik için büyük bir öneme sahip.

Emniyet kemeri

Emniyet kemeri çocuk ya da yetişkin herkes için yaşamsal bir öneme sahiptir. Unutmayın; emniyet kemeri hayat kurtarır.

Periyodik bakım ve genel kontrol

Aracınızın bakımını düzenli olarak yaptırmak güvenli yolculuğun en önemli kurallarından biri. Otomobil bakımını günlük, aylık ve yıllık olarak ayırmak mümkün. Günlük bakım için fren ve sinyallerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek yeterli olurken aylık bakım için motor yağ seviyesini kontrol etmek, hava filtresinin temizliğinden emin olmak, aşınmış kayışları değiştirmek, fren balatalarının iyi durumda olup olmadığını test etmek gerekir. Yıllık bakım ise daha kapsamlı olup motordan aracın altına kadar araçta bulunan tüm sistemin bakımdan geçmesi anlamına gelir.

Hava Yastıklı ( Air Bağ) arka emniyet kemerleri

Hava yastıklı emniyet kemerleri ilk kez Ford Yeni Mondeo’da sunuluyor. Arka koltukta oturan herkes için özel olarak geliştirilen bu sistemde emniyet kemerlerine entegre hava yastıkları sayesinde çarpışma durumunda güvenlik arka koltuklarda da en üst düzeyde.

Kaynak: mynet.com  oto haberleri

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu