Oto BilgiTeknik Bilgi

Çok Noktalı Araç Muayene Ekspertiz Nedir?

Çok Noktalı Araç Muayene Ekspertiz Nedir?

Çok noktalı muayene, bir aracın herhangi bir bakım veya onarıma ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için bir aracın birkaç önemli bileşenini kontrol etmek için bir tamirci veya servis merkezi tarafından gerçekleştirilen bir hizmettir. Bu hizmeti düzenli olarak gerçekleştirmek , bir aracın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Çok noktalı bir incelemenin değerlendirdiği ortak alanların listesi:

Filtreler: Motor, kabin ve yağ filtreleri kirleticilere karşı kontrol edilecektir.

Sıvılar: Sıvı seviyeleri ve etkinliği analiz edilecek ve bunlara motor yağı, soğutma sıvısı, şanzıman, hidrolik direksiyon, fren ve silecek sıvıları dahildir.

Lastikler ve Frenler: Lastiklerin hem diş uzunluğu hem de basıncı incelenirken, fren balatası kalınlığı da incelenir.

Şoklar ve Destekler: Şoklar ve destekler, aşınma ve etkinlik açısından incelenecektir.

Güç Aktarma Organı: Motor, şanzıman, tahrik mili, diferansiyeller ve aksların tümü uygun işlevsellik açısından incelenecektir.

Akü: Akü ömrü ve kullanım ömrü belirlenecektir.

Direksiyon: Direksiyon kolonu ve mekanizması gözden geçirilecek ve test edilecektir.

Kayışlar ve Hortumlar: Kayışlar ve hortumlarda kırık, çatlak ve yıpranma olup olmadığına bakılacaktır.

Çok noktalı incelemenin ardından, uzman size kontrol ettikleri her şeyin ve bulgularının bir listesini verecek ve her bir öğenin dikkat gerektirmediğini, kısa süre içinde ilgilenilmesi gerekip gerekmediğini veya acil müdahale gerekip gerekmediğini belirtir. Hemen ilgilenilmesi gereken veya acil müdahale gerektiren herhangi bir sorunun çözülmesini tavsiye ettiğimizi söylemeye gerek yok.

Ne Zaman Çok Noktalı Muayene Yaptırmalıyım?

Halihazırda bir arabanız varsa ve yeni bir araba için pazarda değilseniz, iyi bir kural, arabanızın her yağ değişiminde veya kabaca her 5.000 ila 7.000 km’de bir çok noktalı muayene yapılmasıdır. Bununla birlikte, yağ değiştirme aralıkları marka ve modele göre değişir, bu nedenle aracınıza özel bir zaman aralığı için kullanıcı el kitabınıza başvurduğunuzdan emin olun.

Yakın gelecekte bir araba satın almak isteyenler, düşündüğünüz herhangi bir araç için çok noktalı bir inceleme yaptırmalıdır . Bayiler çoğu zaman bunları sizin adınıza yürütür, ancak güvenilir bir tamircinin bulgularını doğrulamasının zararı olmaz, böylece her seçenekle tam olarak ne elde ettiğinizi bilirsiniz.

Çok Noktalı Araç Muayene Maliyeti Ne Kadardır?

Çok noktalı bir incelemenin maliyeti Araba marka model, konum, kontrol listesi bileşenleri ve derinlik seviyesi gibi çeşitli faktörlere bağlı olsa da, 250 TL den 2000 TL’lere kadar çıkmaktadır.

Araç Çok Noktalı Muayeneyi Nereden Alabilirim?

Türkiye geneli Bu işleri yapan kurumsal oto ekspertiz noktaları vardır.Biraz gayret ve sormakla bulabilirsiniz.

Kaynak: OtoSorgulama.com ekibi

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu