Oto haber

BMW’den AirTouch Özelliği, Otomobil fonksiyonlarını dokunmadan çalıştırma

BMW, kullananların bir tek el hareketleri ile otomobili denetim edebilecekleri yeni bir arayüz üstünde çalışıyor

Otomobil firmalarının yeni teknolojilerini görücüye çıkaracağı CES fuarı yaklaşıyor. 2016 CES’te bu yıl ortaya çıkacak yeni teknolojilerden biri de BMW’nin AirTouch adlı yeni kokpit içi sürücü arayüzü olacak.

AirTouch ile BMW sürücüleri, otomobildeki dokunmatik ekrana dokunmak zorunda kalmadan sayısız veriye ulaşabilecek yada otomobilin fonksiyonlarını çalıştırabilecek.

BMW bunu sağlamak için aracın içini fazlaca sayıda sensörle donatacak. Böylece sürücünün el hareketlerini izlemek ve çözümleme etmek mümkün olacak. Vasıta bilgisayarı, kullanıcının parmak hareketlerini anlayabildiğinde, dokunmatik ekrana dokunmaya gerek kalmadan, sayısız işlevi denetlemek mümkün olacak, üstelik bu sırada şoförün dikkatini yoldan ayırması da gerekmeyecek. Yeni teknoloji yardımıyla sürüş güvenliği de artmış olacak.

BMW kullanıcıları bu sayede navigasyon haritalarına, multimedya uygulamalarına, telefon görüşmelerine, klima fonksiyonlarına, ayna kontrollerine ve benzeri başka kokpit kabiliyetlerine yalnız parmaklarını havada hareket ettirerek ulaşabilecekler.

Bir yandan menülerde gezinmek için elinizle çeşitli jestler yaparken diğer yandan temassız sistem direksiyonu bırakmaya gerek kalmadan özel tuşa dokunarak seçimi onaylayabilmenizi sağlıyor.
Parmak tabanlı kontrol planı BMW 7 serisinin bir özelliği olurken, BMW yeni AirTouch teknolojisiyle 3D kontroller ve geniş, panoramik ekran sunarak ileriye doğru büyük bir sıçrama yaptığını iddia ediyor.

BMW, yeni hızla gelişen teknolojinin ilk demosunu 2016 CES fuarında sergileyecek.

Kaynak: Ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu