Oto Karşılaştırma

BMW 4.18i Gran Coupe mi? Yoksa Yeni Mercedes C180 Coupe mi?

Alman BMW markası ülkemizdeki hacim bazlı vergi engelini aşmak için 2015 yılında 4 Serisi Gran Coupe modeline yeni 1.5 litre 3 silindirli turbo benzinli 136ps güce sahip motorunu entegre etmişti ve ismini de 4.18i olarak belirlemişti. Bu sayede modelin satışlarını ciddi anlamda yükseltti.

Diğer taraftan Mercedes‘in henüz BMW 4 Serisi Gran Coupe modeline tam olarak karşılık gelen bir modeli bulunmuyor. Ancak yeni C180 Coupe modelini 1.6 litre turbo-benzinli 156ps güce sahip motor ile satışa sundu ve fiyatı da açıklandı. Bu model Türkiye dışında şimdilik 1.6lt motor ile satılmıyor. İşin ilginci normalde yeni modellerini ilk olarak yüksek hacim motorlar ile satmaya başlayan Mercedes bu sefer farklı bir politika benimsedi ve en alt motor seçeneği ile modelin satışına başladı. Bu politikanın esas amacının BMW 4.18i Gran Coupe modelinin belini kırmak olduğu ise oldukça açık.

BMW’nin 4 Serisi coupe modelinde düşük hacim seçeneği olmaması, Mercedes’in de C Sınıfı’nda 4 kapılı coupe tarzı modeli olmaması nedeniyle bu iki modeli seçmek zorunda kaldık. Durum böyle bile olsa Mercedes’in BMW müşterilerini cezbedeceğini düşünüyoruz.  Analizimizde iki modeli fiyat, performans, ve görünüm olarak karşılaştıracağız.

Fiyat

 
İncelememize her iki markanın 2016 model fiyatlarını inceleyerek başlayacağız. Tablodan da görüldüğü gibi her iki model de birbirlerini açık bir şekilde hedeflemişler. Modellerin en üst spor paketlerinin fiyatları için neredeyse aynı diyebiliriz. BMW baz model olarak %1 civarında daha pahalı olsa da bu tip iki araçtan birini almayı planlayan bir tüketici için aradaki fark ihmal edilebilir. Diğer taraftan her iki modelin de baz donanımları arasında büyük farklar bulunmuyor. Sonuç olarak iki araçtan birini seçmek isteyen bir kişi fiyat konusunda tereddütte kalmayacaktır.
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe fiyati

Teknik Bilgiler

Karşılaştırma tablosundan da anlaşılacağı gibi Mercedes BMW’den daha kuvvetli bir motora sahip. Ayrıca daha hafif bir araç olması motorun gücü ile birleşince ortaya daha iyi bir performans çıkıyor. Diğer taraftan BMW’nin yakıt tüketimi daha düşük gibi görünüyor ancak otomobil üreticilerinin belirttiği değerler ne yazık ki günlük hayatta elde edilemiyor. Bu nedenle bu konuda kafasında soru işareti bulunan ve tercih sebebi yapabilecek bir kişinin her iki aracı da bayilerde test edip yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra kullanım tarzlarına göre tüketim değerini ölçmelerinde fayda var.
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe teknik veriler

Boyutlar

Her iki aracın da boyutları birbirlerine oldukça yakın olsa da BMW daha geniş ve alçak, Mercedes ise daha uzun ve yüksek. Ayrıca Mercedes’in iz genişliği BMW”nin ise bagaj hacmi daha fazla. Bu veriler eşliğinde BMW’nin daha heybetli bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. Geniş ve basık görünüm BMW 4 Serisi Gran Coupe’nin daha sportif görünmesini sağlayabilir. Ayrıca 4 kapılı olması ve bagaj hacminin daha fazla olması günlük kullanım ve aile kullanımı için daha uygun olduğu anlamına geliyor.
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe boyutlar
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe ön görünüm
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe ön yan görünüm
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe arka yan görünümu
yeni mercedes c180 coupe bmw 4.18i granc coupe kokpit

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu