2 el arabaOto haber

Binek Otolara kış lastiği taktırmak zorunlu mu?

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemde sizlere kamuoyunda hangi araçların kış lastiği kullanması gerektiği konusunda hala belirsizlikler olduğu için araştırma yaparak sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Binek Otolara kış lastiği taktırmak zorunlu mu

Bilindiği gibi kış lastiği zorunluluğu 8 Kasım 2012 tarih ve 28461 sayı ile Resmi  Gazete’de yayınlanan, “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik” le uygulamaya sokulmuş ve  kamyon, kamyonet, tanker, otobüs, minibüs, çekici ve A türü yetki belgeli otomobilleri kapsamakta  binek otolar için herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Kullanıcılarımızdan hangi araçların kış lastiği takması gerektiği konusunda sık sık sorular sorulmakta bu vesile ile genelgeye göre;

  • Şehirler arası  karayollarında seyreden; kamyon, kamyonet, tanker, otobüs, minibüs, çekici  ve “A türü yetki belgeleri ”ne kayıtlı otomobiller her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.
  • Söz konusu zorunluluk; hava şartlarının bağlı olarak Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.
  • Şehir içi taşımacılıkta kar lastiği uygulaması ile ilgili hususlar hava durumu  dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır.
  • Yol kenarı denetlemelerinde yukarıda belirtilen araçlardan kış lastiği takmayanlara 519.- TL. ceza uygulanarak  araç kış lastiği takana kadar trafikten men edilecektir.

Binek otolar da kış lastiği kullanımı ise yukarıda bahsettiğimiz şehir için araç kullanımında ilgili valiliklerce hava durumu şartlarına bağlı olarak uygulanabileceği belirtilmektedir.

Bu sebeple kış lastiği kullanımı soğuk havalarda özelikle kasım ayından itibaren takılması hem güvenliğiniz açısından hem de oluşabilecek lastik kaynaklı kazalara karşı tedbir almış oluruz.

Kazasız belasız sürüşler temennisi ile makaleme son vererek ilginize teşekkür ederim . Saygılar

Makaleyi hazırlayan ve Yazan (Yazar): Hakan Kaya     ( Lütfen Kaynak Göstermeden kopyalamayınız KUL HAKKI YEMEYİNİZ

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu