Tamir BakımTeknik Bilgi

Baskı Balata Bitmesi nasıl anlaşılır ?

Kıymetli oto severler bu yazımız da ” Debriyaj niçin yukarıda kavrar ? Baskı balata bitmesi nasıl anlaşılır ? ” konularında yardımcı olmaya çalışacağız.

Debriyaj pedalının yukarıda kavraması, arabanızın kavrama sisteminde bir arıza olduğunun göstergesidir. Debriyaj pedalının yukarıda kavramasının en bilinen sebebi ise, baskı balatanın bitmesi problemidir. Özellikle ilk kalkışlarda ve vites geçişlerinde zorlanmalara neden olan baskı balata bitmesi, arabanızın çekiş performansını da olumsuz yönde etkileyecektir.

Peki, baskı balatanın bitip bitmediğini kendimiz gözlem yaparak anlamamız mümkün müdür? Pratik bir şekilde, iyi bir gözlem yaparak baskı balatanızın ya da diğer adıyla debriyaj balatanızın bitip bitmediğini anlamanız mümkündür. Bunun için birkaç adımı deneyebilirsiniz.

BASKI BALATANIZIN BİTİP BİTMEDİĞİNİ ANLAMAK İÇİN:

Arabanızı boşa alın ve çalıştırın.

bakı balata

Daha sonra arabanızı 1. Vitese takın, ayağınızı debriyajdan çekmeyin ve o sırada el freni çekin.

baskı balata 2

Ardından yavaş yavaş gaz verin ( benzinli araçlarda 4 bin devir kadar, dizel araçlarda 3 bin)

baski-balata-bitmesi nasıl anlasilir

Daha sonra ayağınızı debriyaj pedalından yavaş yavaş çekin ve arabanızı hareket ettirmeye çalışın. Eğer arabanız hareket etmek için çok zorlanmıyorsa ve pedal çok üstlerde olmasına rağmen tatmin edici çekiş yoksa bu baskı balatanın azaldığı anlamına gelir.

baski-balata-bitmesi nasıl anlasilir 1

Baskı balatanızın bitmesini zaten bu gözlem dışında ayağınızı debriyajdan çekmeye yakın süreçteki titremelerden anlamanız mümkün. Özellikle ilk kalkışlarda zorlanma ve titreme varsa. Bu baskı balatanın bittiği anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda baskı balatanın bitmesini beklemeden değişimini yaptırmak, arabanızda daha büyük mekanik hasarların çıkmasını önleyecektir.

Baskı balata değişimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında orijinal araba parçası kullanılmasıdır. Ucuz oto yedek parça kullanımı, kısa vadede tekrardan arabanızın debriyaj pedalının değiştirilmesini gerektirecektir. Bundan dolayı baskı balata değişimi yapılırken, profesyonel ustalar tarafından, orijinal oto yedek parçalar kullanılarak baskı balata değişimi yapılmalıdır.

Kaynak: ajaslar

Yazar.Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu