Bunları biliyor musunuzModifiyeOto BilgiTamir Bakım

Atmosferik Motor nedir ?

Atmosferik Motor diğer bir tabirle tabii emişli motor. Yanma odasına havayı ya da hava yakıt karışımını pistonun aşağı hareketi sırasında oluşturduğu vakum etkisiyle çeken motorlardır.

Örneğin Hacı Murat motoru. Bu tip motorlarda volumetrik verim %70 – 80 arasındadır. Yani silindirin içerisine hacminin en fazla %70-80’i kadar hava yakıt karışımı alabilirsiniz. Turbo ya da süper şarjör motorlarda ise hava egzoz gazlarından veya direk motorun kendisinden hareket alarak çalışan ve silindir içerisine atmosferik basıncın üzerinde bir basınçla (1.5-2 bar daha fazla da olabilir) hava basan bir sistemdir ki volumetrik verim %98’dir. Bilhassa dizel motorların vazgeçilmezleridir.

Turbo motorlar her şekilde atmosferik motorlardan üstündür.

Diğer bir deyişle;

Hava filtresi ile dışarıdan çekilen hava emme manifoldu ve bağlı olduğu silindir kapağının emme kanalına gönderilir. Kanalın sonunda bulunan emme sübabı, motorun emme zamanında açılarak havanın silindire enjekte edilmesini, yani çekilmesini sağlar. Yanma zamanından sonra yanmış olan gazlar egzoz manifoldu aracılığı ile dışarı atılır. Bu prensiple çalışan motorlara atmosferik motor denir.

Kaynak:ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu