Oto BilgiTamir Bakım

Arazi vitesi nedir ? Hangi şartlarda kullanılır?

Değerli ziyaretçilerimiz bu makalemde “Arazi vitesi nedir ? Hangi şartlarda kullanılır? ” konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Arazi vitesi nedir Hangi şartlarda kullanılır

Arazi vitesi günlük kullandığımız araçlarda bulunmayan bir sistemdir. Arazi vitesinin bize en büyük avantajı arazi şartlarında örneğin çamurlu bir zeminden geçerken aracımızın devri maksimumda iken yardımcı vites kutusu bu devri düşürüp tork’un en yüksek seviyede zemine lastiklere ulaşmasını sağlamaktır. Bu sistem hem yüksek devirli hem de daha düşük devirli olarak kullanılabilir. Bu vites kutusunu kullanmaya başladığımızda aracınızla fazla hız yapamayacaksınız dolayısı ile zor zemin şartlarından geçerken kullanmak gereklidir. Arazi viteslerinin kullanımı aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir. Ancak arazi vitesleri genel olarak 2 ya da 3  kademeye sahiptir. Bunlar temel olarak en düşük hız, orta hız ve daha yüksek hız olarak adlandırılabilir.

Arazi vitesi sadece arazi ve zor yol şartları için üretilmiş araçlarında olur. Bu sebepledir ki asfalt şartları arazi şartlarına göre çok daha kolay ve kullanışlı olduğu için günlük kullandığımız araçlarda ihtiyaç hissedilmez.

Sevgi ve saygı ile,  Zor şartlarınız kolay olsun! 

Yazar: Hakan Kaya ( link vermeden Faydalanmayınız)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu