Oto BilgiTamir Bakım

Araçlarda park sensörü olmasının avantajları nelerdir

Bu makalemde “Araçlarda park sensörü olmasının avantajları nelerdir?” konusuna değineceğim.

Park sensörü;

Sağlıklı bir şekilde kendimize, arabaya ve çevredeki canlılara zarar vermeden park etmek acısından önemi büyüktür. Orjinalinde olmayan araçlara daha sonrasından taktırılmasında avantaj vardır. Buna rağmen park sensörü yokmuşçasına aracı park etme tedbirler acısından önemlidir. İlk takıldığında park sensörüne en çok dikkat edilecek husus birkaç deneme yaparak cisme yaklaştıkça kaç metrede ses şiddetinin artığı ve devamlı gelen bir ses şeklini dönüştüğüdür.

İlk defa kullanan sürücüler bazen panik yapıp frene basacakları yerde gaza basarak hasar meydana getirirler, bunun oluşmaması açısından birkaç pratik yapmak önemlidir. Park sensörü olması avantajdır çünkü cisme ne kadar mesafe kaldığını ses, bazen metre, bazen de ekranda göstererek uyarırlar. Ancak tamamen park sensörüne güvenerek park etmek zaman zaman hasarlara da sebep olabilir.

Çünkü açısı dik, ince olan veya sensörün algılayamadığı cisim olabilir, buda tamamen sensöre güvenen sürücünün kaza yapmasına sebep verir. Bu bakımdan park sensörü olsa dahi etrafı ayna veya gözümüzle kontrol edip park etmek her zaman avantaj  olacaktır.

Sıkıntısız part etmeniz dilekleriyle saygılar

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu