2 el arabaOto haberTeknik BilgiYararlı Bilgiler

Aracınızı En İyi Fiyata Değerinde Satma Yolları

Önceden yatırım aracı olarak görülen otomobiller artık ihtiyaç haline geldiği günümüzde değerlerini nasıl koruyabileceğiz veya ihtiyacımız halinde en iyi fiyattan nasıl satabileceğiz.

 

 

İşte bu konuda yapmanız gereken bir kaç püf noktasını sizler için araştırarak aşağıya maddeler halinde sunduk.

Sürüş Tarzınızı Düzeltin:

Ani frenleme, aşırı hız, sürüşe uygun olmayan yollarda kullanmak sadece bir kaçı. Aşırı yıpranma, aşırı bakım, aşırı masraf ve fazla servis ziyareti demektir ve fiyatı düşürür.

Kişiselleştirme (Modifiye) Aşırısından Kaçının:

Eğer aracınızı bir gün satmayı düşünüyorsanız, yapmayın. Yarış otomobillerini andıran güncellemeler yani modifiye v.b., alıcılara aracı ne kadar zorlamış olduğunuz yönünde bir izlenim verir.

Araç Temizliğine Dikkat Edin:

Dökülen yemekler, dürümler den sızanlar ve lekeler bir yana, sigara yanıkları ve kokusu geri dönüşsüz olacaktır.Bu konulara dikkat etmek ve zamanında temizlemek şarttır.

Uzun Yola Çıkarken Araç kiralama Seçeneğini Düşünün:

Ben bu arabayı kullanmak için aldım diyorsanız bile, yılda birkaç yüz lira verip araç kiralamak, size otomobilinizi satarken piyasasının en iyi fiyatlarını isteme şansı ortaya çıkaracaktır.

Oto Yıkama, Parlatma ve Cilalama:

Fiyatı belirlerken görüntü çok önemli. İyi görünen her otomobil, titiz bir sahibe işaret eder. Yıkamaların yanında ayda bir cilalatmak aracınızın canlılığını yitirmemesini ve yüzeyinin pürüzsüz kalmasını sağlar. Detaylı iç temizlik de aynı derecede önemli. Araç koltuklarında kılıf kullanmak da döşemeleri koruyacaktır.

Rutin Bakımlar ve Belgeleme:

Hem tüm bakımları yaptırmak hem de bunları belgelemek size aracınızı satarken kazandırır. Ayrıca sorunlarla daha küçükken ilgilenmiş olacağınız için, sizi daha büyük masraflardan da kurtarır.

Doğru Ve Dürüst Davranmak

Aracınız kazalıysa Tamir ve bakımını en iyi şekilde yaptırsanız bile, kaza geçmişi bulunan araçların fiyatları malesef ciddi şekilde düşüyor. Aracınızı kazalı ise asla saklamayın. Kazayı saklamak alıcılara aslında hasarın söylediğinizden çok daha büyük olduğunu düşündürtebilir ve tecrübeli bir uzman görür görmez aracın kazalı olduğunu anlayabilir.

Kullanırken Kilometreyi abartmayın:

Otomobili elbette kullanmak için aldınız, yaşına göre fazla kilometresi olan araçların fiyatları düşer. Hem dünyada hem de Türkiye’de bir otomobilin yılda 10-13 bin km civarı bir yol yapması normal kabul ediliyor. Bu rakamı aracın yaşıyla çarparak yaşa göre ideal kilometresini bulabilirsiniz.Ayrıca Kilometre düşürme yani kilometresi düşürülmüş araçlara dikkat ediniz.

Alırken akıllı davranmak:

Bazı marka ve modeller diğerlerine göre değerlerini daha zor kaybederler. Fakat moralinizi bozmayın, düzenli bakımları yapılmış, piyasasına uygun fiyatlandırılmış bir aracı satıyorsanız, her zaman bunları yapmamış kişiden öndesiniz demektir.

Park Ederken Dikkat;

Kar, güneş, rüzgar gibi faktörler boyayı etkilerken, aşırı soğuk hava şartları aracınızın motorunu dahi etkileyebiliyor. Sıcaklığın çok değişmediği, güneş altında olmayan ve başkalarının kolayca çarpabileceği, çizebileceği yerlere park etmeyin.

Aracınızı değerinde satmanız dilekleri ile

 

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

 

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu