Oto BilgiOto haber

Aracın Boyalı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız ?

Kaza yapmış araçlarda kazanın bir belirtisi olarak kabul edilen boyalı araba, ikinci el araç satın almak isteyenler için önemli bir kıstastır.

Kaza yapmış olması, aracın fiyatında belirgin bir düşüşe neden olduğu için araç satın almak isteyenlerin ilk dikkat ettiği hususlardan biri olmaktadır. Aslında bir aracın boyalı olup olmadığını, yani kaza yapmış olup olmadığını anlamak çok güç değildir.

Araçta Parlak Olan Bölgeyi İnceleyin

Tüm ikinci el araba satın almak isteyenlerin bilmesi gereken ve aracın boyalı olup olmadığına dair belirti olarak kabul edilen hususların başında parlaklık gelir. İlk bakışta aracın tamamının aynı renkte olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sonradan boyanmış olan bölümler, dikkatli bir şekilde baktığınızda kendini ele verecektir. Çünkü bu bölgeler daha parlak olur. Aynı zamanda hafif de olsa bir renk tonu uyuşmazlığı mutlaka olacaktır.

Şüpheli Gördüğünüz Yere Dokunun

Tüm araç modellerinde “Arabanın boyalı olduğu nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtlarından biri de boyalı olan yerde hafif bir pürüz olmasıdır. Ancak bakarak bu pürüzü fark etmek mümkün değildir. Bu nedenle araçta şüpheli gördüğünüz yere dokunun. Elinizle dokunduğunuzda bir pürüz hissediyorsanız o bölgenin sonradan boyanmış olma ihtimali çok yüksektir. Sonradan boyama işleminden geçmiş bölgede boya tozları çok küçük tanecikler halinde kalır.

Far ile Tampon Arasına Daha Dikkatli Bakın

Kazalar, araçların büyük çoğunluğunun ön tarafına zarar verir. Bu nedenle, araç kaza sonrasına boyama işleminden geçmiş ise far ile tampon arasına dikkatlice bakmanız, kazayı ortaya çıkarmak için yeterli olacaktır. Çünkü önden çarpma şeklinde bir kaza olduğunda arabanın boyalı olması far ile tampon arasında hafif bir boşluk şeklinde kendini belli eder.

Boya Ölçüm Cihazları ile Kontrol Yaptırabilirsiniz

Küçük bir meblağ karşılığında boya ölçüm cihazları ile ikinci el araçların boyalı olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Bu cihazlar henüz çok yaygın bir kullanım alanına sahip değil. Ancak büyük kentlerde “Arabanın boyalı olup olmadığını nasıl anlarız?” sorusunu sormak yerine boya ölçüm cihazları ile kontrol ettirilmesi yöntemi çok daha sık tercih ediliyor.

Kaynak: ajanslar

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu