Oto BilgiOto haberTeknik Bilgi

Araç yakıt tüketimi hesaplama

Kıymetli ziyaretçilerimiz araç yakıt kullanımı hesaplama işlemini ile aracınızın kilometre de ne kadar yakıt sarfiyat ettiğini öğrenebilirsiniz.

Çoğumuz neye ne kadar harcadığımız konusunda çok hassasızdır. Peki, yakıta ne kadar harcadığımızı nasıl hesaplarız?

Petrol fiyatlarının kullanıcıları her geçen gün daha da zorladığı günümüz dünyasında ekonomi ön plana çıkmış olmaktadır. Bu yüzden günümüzde yeni bir otomobil satın almayı düşünen çoğu tüketici öncelikle otomobilin yakıt tüketim değerleriyle ilgilenmektedir. Kağıt üzerinde düşük tüketim değerlerine sahip otomobiller potansiyel müşterisinin yüzünü güldürürken, “acaba gerçek şartlarda ne kadar tüketirim?” sorusunu akıllara getirmektedir.

FABRİKA VERİLERİ YANILTICI OLABİLİR

Bazen her şey kağıt üzerinde toz pembe olsa da gerçek koşullarda bekleneni vermeyebilir. Fabrika tüketim değerlerine bakarak otomobilin tüketimi konusunda ciddi bir fikir ediniriz. En azından fabrika verilerini rakiplerinin fabrika verileri ile karşılaştırarak bir sonuca varabiliriz.

Ancak otomobillerin gerçek kullanım koşullarında ki tüketim değerleri fabrika verileriyle uyuşmayabilir.

FABRİKA VERİLERİ NASIL HESAPLANIYOR?

Şehir içi yakıt sarfiyatı ölçümü: Motor soğuk halde çalıştırılır ve maksimum 50 km hıza çıkılarak, ortalama 19 km ile 4 kilometrelik bir mesafede gerçekleştirilen test sonucu elde edilen veridir.

Şehir dışı yakıt sarfiyatı ölçümü: Maksimum 120 km hıza çıkılarak 7 kilometrelik bir mesafede yapılır. Hız yarı zamanlı sabit, yarı zamanlı değişkendir. Bu test şehir içi testinden hemen sonra yapıldığı için motor ideal ısıdadır.

Ortalama yakıt sarfiyatı ölçümü: Şehir içi tüketiminin yüzde 37’si ve şehir dışı tüketiminin yüzde 63’ü toplanarak elde edilen değerdir.

EN GERÇEKÇİ TEST KENDİ YAPTIĞINDIR

Otomobilinizin ne kadar yakıt harcadığını belirlemenin en sağlıklı yolu kendi yapacağınız testtir. Bunun en iyi yolu ise depo doldurma yöntemidir. Benzin istasyonuna girin ve pompalardan birinde deponuzu fulleyin. Fakat pompa attıktan pompacının üzerini tamamlamasına izin vermeyin. Olduğu haliyle ödeyin ve günlük kilometre sayacınızı sıfırlayın. Burada bir daha ki doluma kadar kat edeceğiniz kilometre ne kadar fazla olursa o kadar ortalama bir değer yakalamış olursunuz. arac-yakit-tuketimi-hesaplamaBu yüzden ışık yanana kadar bekleyin. Benzin alacağınız zaman tekrar aynı benzinlikteki aynı pompadan deponuzu fulleyin. Kilometre sayacınızda ki rakamı ve aldığınız yakıt tutarını bir kenara not edin. Aldığınız yakıtın tutarını yaptığınız kilometreye böldüğünüzde otomobilinizin kilometredeki ortalama maliyetini en sağlıklı şekilde öğrenmiş olursunuz.

Yakıt Sarfiyatı Ölçümü Örnek hesap

Yapılan Kilometre: 350 kilometre

Alınan Yakıt Maliyeti: 75 TL

Alınan Litre: 25

Litre Fiyatı: 3 TL

75/350=0,21Kr (1 kilometre maliyeti)

350/25=14 km (1 lt yakıt ile gidilen mesafe)

100/14=7,14 lt (100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi)

YAKIT GİDERİ HESAPLAMA

Kaynak:ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu