TÜVTürk Araç Muayene

Araç muayene süreci nasıl işler?

Kıymetli ziyaretçiler bu yazımda sizlere “Araç muayene süreci nasıl işler?” Konusunda bilgi vermeye çalışacağım.

Araç muayene süreci nasıl işler

Araç muayene için randevu alındıktan sonra randevu ve saatini beklenerek yetkili kişinin sizin aracı çağırması beklenir. Araç muayene için çağrıldığında kanala girer. Öncelikle burada ruhsat bilgileri plaka no, şasi no, motor numarası gibi bilgiler kontrol edilir. Daha sonra araç fren test cihazına alınır. Fren testi ön servis frenleri kontrolü ile başlar arka servis frenleri ile devam eder park frenlerinin kontrolü ile son bulur. Daha sonra araç muayene teknisyeni aracı kanala alır, kanala giren teknisyen aracın ön ve arka akslarının rutin kontrollerini yapar. Burada güvenliğinizi etkileyecek problemler veya kusurlar varsa bu kusurların tespitini sağlanır. Daha sonra aracın lastikleri kontrol edilerek lastik diş derinlikleri ölçülür, lastiklerde herhangi bir arıza veya kusur var mı kontrol edilir.

Alt kontroller tamamlandıktan sonra araç muayene uzmanı aracın aydınlatma sistemini kontrol eder. Öncelikli olarak stop lambalarının, sinyal lambaların, park lambalarının yanıp yanmadığı kontrol edilir. Daha sonra araç muayene uzmanı aracın içine girerek koltukların sabit olup olmadığına, emniyet kemerinin çalışıp çalışmadığına bakarak, aracın iç dikiz ayna ve dış dikiz aynaların kontrolü yapar. Daha sonra Araç muayene uzmanı aracı kanal sonuna alarak uzun ve kısa farların ayarlarını kontrol eder. Bu ayarlara da bakıldıktan sonra araç kanal dışına alınarak müşteriye teslim edilir.

Araç muayenesi tamamladıktan sonra araç muayene teknisyeni araçla ilgili bir rapor oluşturur. Bu raporda aracınızda ilgili her hangi bir kusur bulunmuşsa bunun açıklamasını detaylı bir açıklama yaparak sizi aracınızla ilgili bilgilendirerek işleme son verir.

Sorunsuz bir muayene geçirmeniz dileği ile….

Yazar : Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu