2 el arabaHukuki haber

Araç değer kaybı nedeniyle ne tür sorunlar yaşayabiliriz

Değerli oto severler kaza sonucu araçlarda oluşan değer kaybı yani satarken oluşan piyasa rayiç fiyatının altında satmak konusunda yaşanabilecek sorunlara ışık tutacağız.

Her şeyden önce ülkemizde ikinci el araç piyasasının yoğunluğu ve araçların çok büyük bir ekonomik değeri olduğunu göz önünde bulundurursak araçların kaza sonucunda oluşacak değer kaybına maruz kalması ikinci el fiyatlarını çok düşürecektir. Böyle değer erozyonu araç sahibini çok büyük bir ciddi şekilde ekonomik açıdan etkileyecektir. Bu değer kaybının kazaya karışan araç veya araçların kusuru oranınca paylaştırılması aracın sahibinin ekonomik yükünü hafifletecektir. Bu açıdan değer kaybının tespiti ve değer kaybının giderilmesi için gerekli hukuki sürecin başlatılması çok önemlidir.

Başlatılacak hukuki süreç sonucunda araç sahibinin kusuru oranında değer kaybını üslenmesi fakat kendi kusuru dışındaki değer kaybının tazmin etmesi imkanı ortaya çıkmakta ve böylece değer kaybından ortaya çıkacak ekonomik zararı bir kısmını veya belki tamamının verilmesi sağlanmaktadır.

Bu sebeple değer kaybı araçlarda önemli derecede piyasa rayiç fiyatının altında satılmasına sebep olmaktadır. Mahkemeye vermek kaydı ile piyasa rayiç bedeli ile araç da kaza sonrası meydana gelen değer kaybını sigorta şirketinizden talep edebilir ve aradaki farkı alabilirsiniz. Meydana gelen araç değer kaybını nasıl alacağınızı  “Kaza sonrası oluşan değer kaybı zararını nasıl alacaksınız” yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Değer kayıpsız günler dileklerimizle saygılar.

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu