Bunları biliyor musunuzTamir BakımTeknik Bilgi

Arabanıza Fazla Yağ Koyarsanız Ne Olur?

Bir motorda çok az yağ olduğunda, kötü şeyler olabilir: Hareketli parçalar arasındaki sürtünme artar, motor daha sıcak çalışabilir ve en kötü durumda, hareketli parçalar yağlanmaya ihtiyaç duyduğunda sıkışır.

Çok fazla yağ olduğunda da kötü şeyler olabilir . Yağ ile aşırı doldurma, kaygan bir yağlayıcıyı, yağlama ve soğutma özelliklerini azaltan hava kabarcıkları ile köpüklü bir sıvıya dönüştüren köpürmeye neden olabilir. Köpüklü yağın ayrıca yağ pompasının motora dağılması daha zordur, bu nedenle bazı hareketli parçalar ihtiyaç duydukları kadar yağ almayabilir, bu da aşınmayı artırır ve motor hasarı riskini artırır. 

Bir arabanın ne kadar yağa ihtiyacı vardır? İlk önce aracınızın kullanım kılavuzunda ayrıntıları arayın, ancak çoğu motor 4 ila 6 litre gerektirir . Tipik olarak, yağ, motorun alt kısmında, krank milinin altındaki bir tavaya boşalır. Tava aşırı doldurulursa, krank mili, yağı çalkalayan ve köpük oluşturan yüksek hızlı bir karıştırıcı gibi davranabilir.

Krank mili, motor hızının ölçüldüğü yerdir ve motor çalıştığında hızla döner. Örneğin, takometre 75 mph’de 2500 rpm okursa, bu, krank milinin her dakika 2500 kez tam bir dönüş yaptığı anlamına gelir; gaza basın ve 5.000 dev/dak. veya daha yükseğe ulaşabilir.

Aşırı doldurma ayrıca yağ basıncını arttırır, yağın motordan dışarı sızmasını veya içeride olmaması gereken yerlere gitmesini engelleyen conta ve contalara daha fazla baskı uygular. Zamanla, eklenen stres bu conta ve contalardaki aşınmayı hızlandırır. Aşırı doldurma genellikle tamir atölyelerinin taze yağı litre veya galon büyüklüğündeki kaplardan dökmek yerine dökme kaplardan pompalaması nedeniyle oluşur. Pompa tetiğini çok uzun süre tutmak kolayca fazladan yağ ekleyebilir ve teknisyen yağ çubuğunu kontrol etmeyebilir – ve kontrol etseler bile yağın tavaya boşalması zaman alır, bu nedenle yağ seviyesi doğru bir şekilde yanlış okunabilir. taze yağı pompaladıktan sonra.

Bir araç düz bir zemindeyken ve motor soğukken yağ seviye çubuğunun kontrol edilmesi, seviyenin doğru bir şekilde okunmasını sağlayacaktır. Yağ seviyesi tam işaretin biraz üzerindeyse, bu sorun yaratmamalıdır. Yarım litre veya daha fazla aşırı doldurulmuşsa veya seviye çubuğunda köpük görünüyorsa, en iyi çözüm yağı boşaltıp uygun seviyeye kadar yeniden doldurmaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu