Bunları biliyor musunuzTeknik Bilgi

Arabanın Kaza Yaptığını Anlamanın 4 Temel Yolu

Kullanılmış araba satın alırken, aracın geçmişi ile ilgili tüm hikayeyi bilmek neredeyse imkansızdır. Yıllar geçtikçe kilometre artmakta, kazara hasar görme olasılığı da fazlalaşmaktadır. Bu yüzden bir arabanın kaza yapıp yapmadığını nasıl bileceğinizi anlamak her zamankinden daha önemli.

Size bilmek isteyeceğiniz her şeyi pratik olarak söyleyen bir araç muayenesinin yanı sıra, tüm bu işaretleri sizin için çok daha derin ve kesin bir seviyede tespit edebilmeniz için bakmanız gereken bazı önemli işaretler vardır.

1. Renk Tutarsızlıkları

Bir arabanın kaza yapıp yapmadığını anlamanın en büyük ve genellikle en kolay yolu, arabanın renklerinin tutarlı olmamasıdır. Farklı tonlar, stiller veya farklı renkler, hep birlikte, arabanın onarılmış veya gizlenmiş bir hasara sahip olduğunu gösteren işaretlerdir. Bu iyiye işaret değil.

Renklendirmedeki tutarsızlıkları tekrar bulmanın en iyi yolu, şüphesiz bir araç muayenesidir. Oto ekspertiz ustaları, bunu ayrıntılı bir düzeyde kontrol edecek imkanlara sahiptir. 

Bununla birlikte, bunu kendiniz denerseniz, arabanın iyi aydınlatılmış bir yerde olduğundan ve yeterince doğal ışığı aldığından emin olun. Burada dikkatli olun.

2. Olağandışı Parçalar

Arabanın potansiyel olarak baştan aşağı aynı renkte olmamasının yanı sıra, size arabanın hasar gördüğünü ve hatta bazı durumlarda durumun ne kadar kötü olduğunu ve hatta onları onarmak veya değiştirmek için kullanılan parçaların (orjinal mi? değil mi?) size söylediklerine kulak verin.

Tamponlar, aynalar ve kapılar, bir arabanın kaza yapıp yapmadığını anlamanın en yaygın örnekleridir, bu nedenle önce bu alanları kontrol edin. Yine de, aracın yüzeyinin altı da dahil olmak üzere, gerçekte herhangi bir alanda olabilir. Bu aynı zamanda parçaların uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için harika bir zamandır.

3. Kozmetik Sorunlar

Bir arabanın kaza yapıp yapmadığını tespit etme kılavuzumuzda söylemeye gerek yok, arabanın genel olarak nasıl göründüğü. Yukarıdaki noktaların yanı sıra, sıyrıklar ve ezikler gibi şeyler muhtemelen bulacağınız en büyük sorunlu alanlardır. Aslında, bunlar yapısal bir iptale bile yol açabilir daha önce denetlenmemişlerse veya tamir edilmemişlerse büyük sorunlar açalilir.

Yine, bunu kendi başınıza kontrol edecekseniz, gerçekten kapsamlı olmanız gerekir. Bayilerin içindeki otomobillerde, özellikle kendilerini göstermek için kullanılan doğal olmayan aydınlatmalar bulunur ve bunun bir yan ürünü, genellikle eziklerin tespit edilmesinin daha zor olmasıdır. Dışarıdan araba alıyor olsanız bile, dışarının güzel ve aydınlık olduğu saatleri seçmeye çalışın.

4. Doğal Olmayan Kaynak

Bir arabanın kaza yapıp yapmadığını nasıl anlayacağımıza bakacağımız son yol, gerçekten kapsamlı bir kontrolden gelir. Tekrar iyi aydınlatılmış bir ortamda olduğunuzdan ve konsantre olabileceğiniz bir yerde olduğunuzdan emin olun. Ne de olsa arabanın mekaniğine girdiğimiz yer burası.

Mümkünse hem kaputun hem de arabanın altına girmek, bunu yapmanın en iyi yolu. Tam olarak doğru görünmeyen (veya tamamen yerinde olmayan) herhangi bir kaynak mevcutsa, o zaman bir şeyleri denemek ve düzeltmek için bazı onarımlar yapılmış olabilir. Bu, satış öncesi evde amatör değilse de bir tamirci tarafından yapılmış olabilir, bu yüzden bu konuda gerçekten dikkatli olun. 

Çözüm

Arabalarla ilgili sorunları tespit etmeye gelince, bu işin yarısı bile değil. Kazalar gerçekten her şekil ve boyutta olabilir ve arabalara aşina değilseniz veya ne arayacağını bilen bir profesyonel değilseniz, geçmişte kaza geçirmiş bir aracı satın almak ve akabinde yaşayacağınız sıkıntı çok da kolay değildir.

Her zaman olduğu gibi, araç almanın n güvenilir yolu, bir servisten oto ekspertiz yaptırmaktır, ancak saydıklarımız azami dikkat etmeniz gereken bir dahaki sefere satın almak istediğinizde göz önünde bulundurmanız gereken minimum değerlerdir. Saygılar. OtoSorgulama.com

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu