Tamir BakımTeknik Bilgi

Araba Neden Aşırı Isınır ? Sebepleri nelerdir ?

Arabanızın aşırı ısınması, genellikle yaz aylarında gerçekleşen bir durumdur. Özellikle soğutma sisteminde yaşanan arızalar ve araba bakımlarının zamanında yapılmaması bunun en önemli sebeplerindendir.

Arabanızın aşırı ısınmasının diğer sebebi de sportif sürüş yapısı olabilmektedir. otosorgulama.com olarak arabanızın aşırı ısınmasının nelere bağlı olabileceğini sizler için araştırdık.

Soğutma sıvısının azalması veya bitmesi:

Arabanın aşırı ısınmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Motorun çalışma prensibi gereği, motor bloğu içerisinde sürekli bir su döngüsü olmaktadır. Bu su arabanızın motor ısısının düşmesini sağlamakta ve arabanızın daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır. Zaman içerisinde bakımların aksatılmasıyla birlikte motor soğutma sıvısı azalıp, arabanızın motorunun aşırı ısınmasına neden olmakta ve bunun neticesinde de arabanız hararet yapmaktadır.

Radyatör ve soğutma sistemi borularının tıkanması:

Radyatör sistemi, zaman içerisinde eskimeye bağlı olarak tıkanabilmekte ve hava geçişi azalmaktadır. Bunun neticesinde de soğutma işlemi sağlıklı gerçekleşmemekte ve bu da arabanızın aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı radyatör bakımları ve temizliği ara ara kontrol edilmeli ve yapılmalıdır.

Sportif kullanım:

Arabanızın aşırı ısınmasının en önemli nedenlerinin başında, sportif kullanım gelmektedir. Yüksek devirli araç kullanmak, sürtünmeye bağlı olarak arabanın aşırı ısınmasına neden olacaktır. Bu da arabanızın soğutma sistemini zorlayacak ve arabanızın aşırı ısınmasına neden olacaktır.

Fan müşürünün bozulması ya da fanın bozulması

Radyatör içinde bulunan müşür, arabanızın motor sıvısının seviyesi belirli noktaya geldiğinden, arabanızın fanının çalışmasına neden olmaktadır. Bu müşürün bozulması sonucunda ise, arabanızın motor sıvısı ne kadar ısınırsa ısınsın fanın açması için herhangi bir tetikleme olmayacak ve bu da arabanızın hararet yapmasına neden olacaktır. Bunun yanı sıra, arabanızın fan motoru veya pervanesinde olan bir arıza, radyatörün soğutulması için sorun çıkaracak ve bu da, arabanızın aşırı ısınmasına neden olacaktır

SONUÇ OLARAK:

Özellikle yaz aylarında arabanızın aşırı ısınması, arabanızın hararet yapmasına neden olmakta ve bu da arabanızın birçok mekanik parçasına zarar vermektedir. Özellikle üst kapak contasının yanmasına neden olan hararet sorunu, supaplara da zarar vermektedir. Bundan dolayı arabanızın tüm ağır bakımları ve periyodik bakımlarını zamanında yaptırmanız, arabanızla yaz aylarında da bu tarz sorunlar yaşamanızın önüne geçecektir.

Kaynak: ajanslar

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu