Tamir Bakım

Aman bu parçalara dikkat gevşemeye gelmez

Değerli ziyaretçiler bu makalemde dikkat ve kontrol edilmesi gereken  parçalardan olan travers ile şasi parçalarına değineceğim.

Bütün araçlarda belirli  aralıklarla kontrol edilmesi gereken  parçalar vardır: Travers ile şasi bağlantıları da dikkat edilmesi gereken parçalardandır. Bu bağlantılar kontroller edilmez ise araca ait mekanik parçaların geometrisi bozulacaktır.

Üretici firmalar geliştirme ve arge aşamasında bu araçları her türlü yol koşullarında zorlu testlerden geçirerek, tasarım ve sağlamlıklarını tescillerler. Aracın kullanım sürecinde travers ve şasi bağlantıları yol titreşimlerinden ve yükten dolayı uzun vadede gevşeyerek bağlantı noktalarının merkezlerinin kaymasına neden olur. Özellikle motor, şanzuman, süspansiyon ve diğer parçalar üzerinde taşıyarak aracın karoserine bağlayan traversin bağlantı cıvatalarının gevşemesiyle, motor ve şanzıman takozları yıpranmaya başlayabilir.

Motor takozlarının yıpranmaya başlamasıyla aracın motor veya şanzımanı ile aksları arasında oluşan boşluklar sonucu bu parçalar deforme olmaya başlarken özellikle ilk kalkışlarda da ‘tak’ şeklinde gürültülere neden olurlar. Bu hareketlilikler mili metrikliktir ve zamanında uygulanan periyodik bakımlar ve kontrollerinde yetkili servis tarafından üreticinin belirttiği tork değerlerinde sıkılarak aracın ilk günkü canlılığına yaklaşması sağlanıyor. Her otomobil için 5 dakika bile sürmeyecek olan bu işlemin maliyeti neredeyse yok. Buna rağmen yetkili servis haricinde travers ve şasi bağlantıları da kontrol edilmemeye başlar.

Bu sürede aracın traversi herhangi bir sebepten sökülmezse bağlantı noktalarındaki gevşemeler aracın diğer parçalarının gevşemesine, kırılmasına veya kopmasına da neden olur. Ayrıca geçmiş dönemlerde bağlama elemanlarının sıkılması sırasında (mesela 21’lik bir cıvata için) belli standart değerler vardı ve o sayılara göre belirlenirdi. Ancak cıvata veya somunların malzemesi ve bağlantı özellikleri dikkate alındında da bu kontroller tork metreyle ve üreticinin önerdiği tork değerinde sıkılmasın da yarar var.

Unutmayın Şasi bağlantılarını sıkmanın maliyeti neredeyse yoktur.

aman gevşemeye gelmez

bu parçalar gevşemeye gelmez

Yazar : Ömer  AKBIYIK usta oto tamircisi ( Link vermeden faydalanmayınız )

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu