Oto haber

Acemi Sürücüler Trafik’te Yayalara Dikkat

Kıymetli ziyaretçiler acemi sürücüler için yayalar çok önem arz etmektedir.Peki acemi sürücü yayalarla alakalı nelerde dikkat etmelidir.

Acemi sürücüler açısından özellikle yaya hareketlerini tahmin etmek çok zordur. Tecrübeli bir sürücü 100-150 metre ilerideki yayanın neler yapabileceğini tahmin edebilirken acemi sürücü sadece aracını ileri doğru götürmeye odaklandığı için etrafında olan bitene çok fazla hakim olamamaktadır. Çevreye hakimiyet azaldığı için her an kaza yapma riski ile karşı karşıya kalabilmektedir. Acemi sürücüler; özellikle yaya geçit levhaları ile yaya çizgilerine çok dikkat etmeleri gerekmekte, bu tür yaya trafiğinin yoğun olduğu noktalarda daha dikkatli araç kullanılması ve ayrıca yayaya karşı işlenen kazalarda çok büyük yaptırımlar uygulandığını unutmamak gerekmektedir.

Örneğin yayaya çarpıldığında, zarar verildiğinde veya ölümlü bir kaza ile karşılaşıldığında çok büyük cezalarla karşı karşıya kalınabilmektedir.Ayrıca karşı tarafı mağdur edilebildiği gibi acemi sürücüler kendini de mağdur ederek büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalacaktır.

Bilinmelidir ki yaya konusu bilinmezlikleri kapsamaktadır. Yayanın önceden ne yapacağını sadece tahmin edebilirsin bilemezsiniz bu sebepledir ki şehir içerisinde hızımızı düşük tutalım, yaya geçidi levhaları ile yaya çizgilerine dikkat edelim.

Sürücüler Şunu Unutmamak Gerekir ki;

Şehir içerisinde seyir halinde iken yaya geçidi ya da yaya çizgileri olmasa da şehir içerisinde yayaların geçiş üstünlüğü vardır. Karşıdan karşıya geçmek istediklerinde ilk geçiş hakkı yayalarındır. Aksi takdirde çok büyük cezalarla karşı karşıya kalınacaktır. oto haberleri

Trafikte Dikkatli ve Tedbirli Olmak Sürüş Güvenliği Artırır Saygılar

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu