Bunları biliyor musunuzOto BilgiOto haberTamir Bakım

7 Adımda araç kış bakımı nasıl yapılır

Kış ayının soğuk yüzünü gösterdiği şu günlerde aracınızı 7 Adımda Kışa nasıl hazırlayacağınız konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Araçlarınız kış aylarında yaz aylarına nazaran daha çok zorlanmaktadır bu sebeple daha fazla risk altında kalmakta ve enerji harcamaktadır. Bu sebepledir aracınız mevsimsel koşullardan etkilenmemesi için kış gelmeden mutlaka bakımları yaptırılmalıdır. Zor kış koşulları altında araçların fazla etkilenmemesi için araçlarınızı 7 adımda kışa nasıl hazırlayacaksınız ?

İşte Aracınızı 7 Adımda Kışa Hazırlamanın Püf Noktaları

 

1. Adım: Güvenliğiniz İçin Fren Sistemi Bakımınızı Yaptırın

Kışın zorlu koşullarında fren sisteminin çalışır konumda olması çok önemlidir. Bu nedenle kış aylarının başlangıcında fren hidroliği ve balatalar kontrol edilmelidir. Özellikle de ülkemizin yoğun kar yağışı görülen doğu illerinde araçların fren sistemlerinin bakımı büyük önem taşımaktadır.

2.  Adım: Lastiklerinizi ihmal etmeyin

Yolculuğunuz sırasında güvenliğinizin sağlanması için anahtar bileşenlerden biri lastiklerinizdir. Uygun lastik kullanılmaması durumunda savrulma ya da kayma gibi istenmeyen durumlar oluşabilir. Lastik diş derinliklerini ve lastik havalarını belirli aralıklarla kontrol edin.

3.  Adım: Antifriz kullanın

Kış aylarında araç motorunun sağlıklı çalışabilmesi için motor soğutma suyu ve net bir görüş için cam soğutma suyunun antifriz seviyelerine dikkat edilmelidir. Bulunduğunuz bölgeye en uygun antifriz seviyeleri için Bosch Car Service’lerden destek alabilirsiniz.

4.  Adım: Akünüzü kontrol edin

Akü aracınızın tüm önemli bileşenlerine güç sağlayan parçadır. Özellikle kış aylarında motorun çalışması daha zor olduğu için akünüz daha çok zorlanır. Aracınızın performansının düşmemesi ve yarı yolda kalmamak için akünüzün voltaj, şarj gücü ve su seviyesini kontrol ettirin. Gerekirse akünüzü değiştirin.

5.  Adım : Buji bakımınızı yaptırın

Bujilerinizle ilgili sorunlar direkt olarak yakıt tüketiminize etki eder. Buji tırnaklarını kontrol ettirin, gerekirse yenileriyle değiştirin, tasarruf edin.

6.  Adım : Görüş açısı için aydınlatma ve cam sileceklerine dikkat edin

Araç kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri görüş açısıdır. Kışın, özellikle yağışlı havalarda bu konu daha da önem kazanır. İyi bir görüş açısı için cam silecekleriniz bakımlı olmalıdır. Sileceklerin yanı sıra aydınlatma ve ampullerin çalışır durumda olması gerekmektedir. Kış aylarının başlangıcında yanmayan ampullerinizi değiştirin ve far ayarınızı yaptırın.

7.  Adım: Hem konfor hem güvenlik için kaloriferlerinizi kontrol edin

Kaloriferler hem ısıtma fonksiyonlarıyla konforunuzu hem de buz çözme fonksiyonları nedeniyle güvenliğinizi etkiler. Kaloriferlerin de kış aylarında özellikle kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

Sonuç Olarak :

Hem kendi hem de beraberinizdeki yolcuların güvenliği için kış bakımını ihmal etmeyin. Sürüş konforunuzu arttıracak olan bu ipuçları aynı zamanda aracınızın performansını arttıracak, aracınızın ikinci el değerini koruyacak ve çevreye daha az zarar vermenizi sağlayacaktır.

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu