2 el arabaOto BilgiTamir Bakım

2eloto Motor Kontrol Nasıl Yapılmalı

Kıymetli oto severler 2.el otomobil satın alırken en fazla takınılan ve kafayı kurcalayan noktaların başında motor gelmektedir.Bu sebeple bu makalemizde “ İkinci el otomobil satın alırken motor kontrolü nasıl yapılmalıdır” konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Normal bir sürücünün motor kontrolünü aracın içine binip çalıştırarak veya sesini dinleyerek kontrol etmesi çok mümkün değildir.Genellikle hata yapılır ya motordan hakikaten mekanik olarak çok iyi anlayan birinin yanımızda götürülmesi yada servise götürülüp orijinal olarak kontrol edilmesi gerekir.Aksi takdirde sürücülerimiz her zaman yanılmaya maruz kalacaklardır.

Sadece motor sesinden yola çıkarak “ben 15-20 yıldır araç kullanıyorum, 30 yıldır trafikteyim, ben bu aracı motor sesinden anlarım” gibi ifadelerle hareket etmek çok yanlışlar yapmanıza sebep olacaktır. Bu sebepledir ki 2eloto kimden alınırsa alınsın özelikle oto pazarları ile galericilerden alınıyorsa mutlaka 101 nokta dediğimiz özel kontrollerden geçirilmelidir. Bu kontrollerin içerisinde motor kontrolü de bulunduğu için motorun son durumu, performansı gibi bilgiler sizlere rapor halinde sunulmaktadır, bu raporu görmeden araç satın alınmamalıdır.

Ayrıca motor kontrol yapılırken sürücülerimiz aracın kilometresine de dikkat etmektedirler. Ne yazık ki günümüz şartlarında satılan 2.el araçların neredeyse yarıya yakınının kilometresi ister dijital, ister manüel olsun çok fazla oynanmaktadır. Örneğin 90.000 kilometre diye satın aldığınız veya alacağınız araç yetkili servise kayıtlarında orijinal kilometresinin 250.000 olduğunu ortaya çıkabilmektedir.

SÖZÜN ÖZÜ : Kısacası siz siz olun 2.el oto satın alırken mutlaka yetkili servise aracınızı gösteriniz ve 101 nokta raporunu motor kontrolleri içinde olmak kaydı ile alınız. Ayrıca aracın tramer üzerinden tramer sorgulaması yaptırarak hasar kaydı sorgulama bilgilerini yani araca ait hasar bilgilerini öğrenmeniz çok büyük sürprizlere maruz kalmamanız açısında da fayda sağlayacaktır.

TRAMER SORGULAMA

HASAR KAYDI SORGULAMA

 

Kaynak: tramer-sorgulama - Kopya

 

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu