2 el arabaOto BilgiTamir Bakım

2eloto Alırken motorun durumunu nasıl anlarız

2eloto’da motorun durumu için ilk etap da gösterge panelinde bulunan motor ışığı yanıyor mu, yanmıyor mu ! Buna kontrole etmeli, eğer yanıyorsa motorda problem olduğunu göstereceği için dikkatli olmak gereklidir.

Bu durum da 2eloto‘da motorun benzin-hava karışımında veya herhangi bir parçasında arıza var demektir. Eğer arıza ışığı yanmıyorsa motor soğukken çalıştırıp ilk çalıştırmada bir sürtünme, metal veya kayış sesi var mı ona bakmak, eğer ses yoksa motorun altına yağ kaçağı, yağ sızıntısı, radyatörden su sızıntısı var mı, bunları kontrol ettirmek gereklidir.

Bu işlemlerden sonra eğer onay verdiyseniz ikinci aşama olan yola çıkıp 2eloto motorunu 100- 140 aralığında test etmek gereklidir. Burada dikkat edilecek husus bu kilometre aralığında motor arızaları ortaya çıktığından dolayı egzoz dan beyaz, siyah veya mavi duman atıyor mu atmıyor mu ? kontrol etmek gereklidir. Eğer egzozdan duman hayli yoğun şekilde veya su ile karışık bir şekilde atıyorsa yine motorda sıkıntı göstergesidir.

Her ne durum olursa olsun 2eloto‘yu almaya karar verdiyseniz arabanın motorunu cihaza bağlatıp performans çıktısı alarak motorun son durumunu bilmek sizin açınızdan çok faydalı olacaktır.

Ayrıca tramer sorgulaması yaptırmayı da ihmal etmeyiniz.

Konu le ilgili diğer yazımız “Otomobil Satın Alırken Motor Kontrolü Nasıl Yapılmalıdır

 

Keyifli bir sürüş dileği ile saygılar

Yazar: Ömer Çelik ( Kaborta Motor Ustası )

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu