2 el arabaOto haber

2.El Otomobili Hangi kriterlere göre satın alıyoruz

1 Kasım seçimlerinden sonra hareketlenen 2. el oto piyasasında Hangi kriterlere göre araç satın alıyoruz işte bu sorunu cevabı yazımızda.

 

Yapılan satın alma davranışları araştırmasından ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre; araç almak için gelen ziyaretçiler  büyük çoğunluğu satın alacağı aracı yakından görmek istiyor.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ALIM YÖNTEMİ

Araştırmanın detaylarını ise şöyle ,

  • Bir aracı satın almadan önce genel itibarıyla internet üzerinden ciddi bir araştırma yapılıyor. Aynı özelliklere sahip diğer araçlar ile fiyatları kıyaslıyor.
  • Diğer kullanıcıların yorumları takip ediliyor ve almak istediği araç modeli ve markalarıyla ilgili tüm sorularına cevap aranıyor.
  • Ancak iş satın almaya geldiğinde araca dokunmak, görmek ve kullanmak isteniyor.
  • Aynı anda çok fazla marka, model ve alternatif görmek isteniyor.
  • Daha da önemlisi aracı güvendiği kurumlardan satın almak isteniyor. Bu nedenle de seçeneklerin bol olduğu oto pazarları tercih ediliyor.

ALICILARIN EN BÜYÜK KORKUSU

Araştırmanın en can alıcı noktalarından birisi de, ikinci el oto alıcısının en büyük korkusunun kasıtlı, yanlış (satıcının yanıltıcı, aldatıcı) beyanları ve yanıltıcı bilgiler sunması.Tüketici aldığı 2. el otomobilin gerçekte beyan edilenle aynı olduğundan emin olmak istiyor. Kilometresi aşağıya çekilmiş, motorda daha önce meydana gelmiş ciddi hasarların bildirilmediği, fazla yağ yakan, arızalı şanzuman gibi çok önemli sorunlarla karşılaşmak istemiyor.

Bu sebeple araç almadan önce mutlaka bir ekspertiz şirketine göstermek isteniyor.  Artık bu işi yapan uzman şirketler aracın daha önce motor arızası yapıp yapmadığına kadar birçok noktadan ciddi kontrolleri yapılıyor. 2. el otomobil alıcısı bu noktada çok hassas davranıyor, aldığı araçtan emin olmak istiyor. Bunun için de merdiven altı noktalar yerine kurumsal firmalara tercih ediyorlar.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÖDEME ŞEKİLLERİ

Araştırmanın dikkat çeken bir başka noktası ise 2. El araç alanların satın alma yöntemleri. Tüketici 2. el oto alımında en çok kredili sistemi tercih ediyor. Özellikle son yıllarda 2. El Araç alımında kredi kullananların sayısı iyiden iyiye arttı.

Kredi koşullarının kolaylaştırılması, bankaların 2. El araç alımına özel uygun kredi kullandırması alıcıları peşin alım yerine bu alana özendiriyor. Cebinde parası olan bile parasını harcamak yerine uygun koşullarda kredi alıp ödemelerini uzun vadeye yaymak istiyor. Araştırmalarda açık ara kredili satışlar nakit alımların önünde.

Diğer yandan ödeme şeklinde yaş kriteri de belirleyici oluyor. Yaş küçüldükçe hem taksit sayısı artıyor hem de peşin ödeme davranışı azalıyor. 25 ila 45 yaş aralığındaki alıcılar genelde 36 ay ile 48 ay taksit seçeneğini kullanırken, 45 yaş üstü maksimum 18 ayı seçiyor” dedi.

Tüketici ne olursa olsun güvenmediği kişiden veya kurumdan araç satın almak istenmiyor. Bu nedenle avantajlı kampanyaları tercih ediliyor.

OTOMOBİL TAKSİDİ HESAPLAMA

FARKLI KREDİ TEKLİFLERİ HESAPLAMA

Saygılarla

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu