Oto haber

2.El Otomobil Satma Teknikleri

2.EL OTOMOBİL SATMA TEKNİKLERİ

 • Genelde otomobilinizi satabileceğiniz yer, aynı zamanda otomobil alabileceğiniz yerdir: Bayi, servis veya şahıs.
 • İnsanların sizin arabanızı almaları için iki nedeni olabilir: Kullanmak ya da alıp satarak kâr etmek. Arabanızı almak isteyen ikinci kategoriye giriyorsa sizin için en iyi fiyatı vereceğine güvenmeyin.
 • Otomobili kendiniz satarsanız en iyi fiyatı alırsınız. Diğer yandan bir servise satarsanız en az uğraşıyı vermiş olursunuz.
 • Her gün ikinci el oto alanlar hem ne kadar vereceklerini bilirler, hem işlemleri en hızlı şekilde yaparlar. Eğer kendiniz satarsanız ilan vermek ya da “satılık” diye yazıp bir yerlerde sergilemek, gelen telefonlara cevap vermek, arabanızı tanımadığınız insanlara göstermek hatta belki evinize davet etmek durumunda kalabilirsiniz. Bunlara şimdiden hazırlıklı olun. Ama bu zahmetin karşılığında muhtemelen daha fazla kazanacağınızı da unutmayın.
 • ARACINIZI  İYİ SUNUN  

  Otonuzun  içini ve dışını olabildiğince Bagaj ve motor bölümü dahil iyi temizleyin. Otonun her yeri silin ve süpürgeyle alın.Bakımları gelmişse yaptırın. Elinizdeki bütün servis kayıtları ve faturalarını gösterinki arabaya iyi baktığınız anlaşılsın.
 • Otomobilin bozuk veya trafikte sorun yaratabilecek bir durumu veya arızası varsa tamir ettirin ya da alıcıya bunları eksiksiz bildirin.
 • Her zaman doğruyu söyleyin ama size sorulmayan soruların cevabını vermenizi gerektirecek bir kanun da yok.
 • FİYATI BELİRLEYİN 

  Aracınızın 2. eldeki eder fiyatını ögrenin. Ayrıca otomobil bayilerinin, özellikle sizin kullandığınız marka araçları alıp satan bir tanesinin ikinci el otoyla ilgilenen bölümlerine gidip aracınıza fiyat biçmelerini isteyebilirsiniz. Söyleyecekleri rakam da sonuçta pazarlığa tabidir, siz de istediğiniz fiyatı söyleyebilirsiniz. Böylece birkaç bayi dolaşırsanız bayilerin arabanıza ne kadar verebileceği konusunda daha sağlam bir bilginiz olur. Belki de hemen, sorunsuz bir şekilde otomobili onlara satmaya karar vereceksiniz.
 • TAKAS İÇİN TAKTİKLER

  Eskisini verip yenisini alıyorsanız ikisi için de en iyi fiyatı almaya bakın. Yapacağınız önce en iyi koşulları sağlamak, sonra yeni arabaya razı olmaktır. Eğer yeni otomobil için kararlı olduğunuzu belli ederseniz, bayi muhtemelen eski aracınıza en düşük fiyatı verecektir. Yeni otomobil için onca konuştuktan ve “alacağım” dedikten sonra geri adım atmanız kolay olmayabilir.
 • Eğer bayi arabanıza fiyat biçmeye çekiniyor veya çok düşük bir fiyat veriyorsa başka bayileri deneyin. İstediğiniz fiyatı aldıysanız şimdi de yeni otomobil için anlaşmaya çalışın. Pazarlığa, sanki takas olmamış gibi sıfırdan başlayın. Maliyet fiyatından başlayın ve mümkün olan en az kar marjıyla bu otomobilin size satılmasını istediğinizi açık olarak belirtin.
 • Eski arabanızı size iyilik olsun diye değil, tekrar satıp kar etmek için aldıklarını unutmayın.
 • ŞAHISA SATARKEN

  Çok çaba sarf edeceksiniz ama en iyi fiyatı alacaksınız. İnternet sitelerine ve tirajı yüksek olan gazetelere ilan verin. Tedbirli davranmayı düşünürseniz muhtemel bir alıcıyla evinizin dışında, mesela bir otoparkta buluşabilirsiniz.

 

Kaynak:ajanslar

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu