Oto Bilgi

2.El Otomobil Alırken dikkat edilecek Püf noktaları!

Ülkemiz piyasasında 0 (Sıfır) araçların yeri önemli bir konumda olsa da 2. El araçlar da hala geçerliliğini ve üstünlüğünü korumaktadır. Tahmin edebileceğiniz gib artık “doktordan, bayandan, memurdan” gibi kelimelere inanarak araç alımı çok büyük risk. Peki, 2.El araç alırken dikkat etmemiz gereken maddeler nelerdir veya 2.el aracın güvenilirliğini nasıl tespit edebiliriz?

2.el alırken dikkat

 

– Aracın şanzımanından motoruna,  kaportadan döşemesine kadar dikkatlice inceleyin. Mümkünse aracı görmeye giderken yanınızda bir usta götürmeye veya aracı bir oto servisine götürmeye çalışınız.

– Bakacağınız aracın çalıntı olup olmadığını anlayabilmek için motor ve şase numaralarını ruhsattaki numaralarla karşılaştırınız. Çalıntı araç aldıysanız ödediğiniz paradan olacağınız gibi çalmadığınızı ispatlamak için de çok uğraşmak zorunda kalırsınız.

– Aracı mutlaka deneyiniz. Varsa eğer tanıdığınız bir tamirciye veya yetkili bir servise götürerek uzman incelemesi yaptırınız. Çünkü alacağınız araç kaza yapıp sonradan toplanmış olabilir.

– Araca bakmaya her zaman gündüz gidin ve yağmursuz bir hava seçiniz.

– Eğer mümkünse aracın geceyi geçirdiği yere gitmeyi tercih ediniz nedeni ise ilk çalışmadaki sorunları size gösterecektir. Kontrol içinse yeterli zaman ayırın sakın acele etmeyiniz.

– Deneme sürüşünü mümkünse 20-60 km hızlar arasında düz bir duvar boyunca yapın ki duvardan yankılanan ses alışılmamış sesleri duymanızı sağlayacaktır.

Otomobilin etrafında gezerek pas, çürük ve diğer pürüzleri görmeye çalışın. Unutmayın ki en yüksek hasarlar bile düzeltilebilir ama mükemmel bir düzeltim yapılması gerçekten zordur.

– Araca her iki taraftan da bakın ve iki taraf dan da baktığınız pürüzsüz bir görüntü görmeniz gerekmektedir. Onarım görmemiş bir araçta çıtaları düz bir hat izler ve boya üzerindeki yansımalar düzgün olmayacaktır.

– Cam kenarlarını ve kapı açma kollarını kontrol edin. Buralardaki boya hatalarını ya da kauçuk/metal üzerindeki boya kalıntılarını bulmaya çalışın. Bu tür kalıntılar aracın tekrar boyandığını gösterecektir.

-Kaputu motor çalışmazken açın ve motora, kablo demetlerine dikkatlice bakınız. Yağ sızıntılarını ve sonradan bantlanmış kabloları tespit etmeye çalışınız.

-Motoru çalıştırın ve 2-4 dakika kolay çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Daha sonra 1 dakika yarım gaz vererek egzozundan çıkan dumanın rengine bakınız. Mavi renkli duman aracın yağ yaktığını ve bakım görmesi gerektiğini belirtmektedir. Siyah renkli duman ise motorun gereğinden fazla yağ yaktığını belirtmektedir. Yoğun beyaz duman silindirlere su karıştığını gösterir, motor ve yakıt sistemi bakımsızdır.

Tüm bu kontroller hatırı sayılır paralar verip alacağınız aracın sonrasında sizi üzmemesi ve aracı satarken zarar etmemeniz için çok önemlidir. Dilerseniz tüm bu kontrolleri kendiniz yapabilir veya hiç uğraşmadan bizden yardım talep edebilirsiniz.

Lütfen Araç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu