2 el arabaOto Bilgi

2.El oto satın alırken yedek anahtarını almadıysanız dikkat !

2.el oto veya araç mı satın alacaksınız yedek anahtarı var mı yok mu ! Satın alırken kaç yedek anahtar var ? Araç sahibine sordunuz mu ? Sorduysanız yedek anahtarları alabildiniz mi !

İşte otosorgulama.com ekibi olarak sizler için yedek anahtar konusunu araştırdık ve yukarıda ki sorular ışığından yola çıkarak yedek anahtarı almamanın veya sorup da tedbirini araştır mamanın ne kadar önemli bir konu olduğunu aşağıya maddeler halinde sıraladık.

2.el oto satın alırken yedek anahtar almak niçin bu kadar önemlidir.

  • Şunu bilmek gerekir ki aracın yedek anahtarını almamak demek hırsızlık için çıkartılmış davetiye demektir.Hatta öyle ki aracın çalınmasına kadar gidebilmektedir.
  • Araç satın alırken lütfen oto yedek anahtar sayısına soralım ve kaç yedek anahtar varsa isteyelim.
  • Yedek anahtarın olmaması kasko açısından da önemli bir faktördür. Yedek anahtarın olmaması demek aracın risk oranını daha da artıracağından dolayı kasko primini daha fazla ödeyeceksiniz demektir.
  • Şayet araca ait yedek anahtar yok denmiş ise yetkili satıcısına sormak sureti ile teyit edelim. Yedek anahtar varda ortada yoksa veya size verilmemiş ise yetkili servis aracılığı veya anahtarcı vasıtası ile yedek anahtarın olup olmadığını araç hafızasından teyit edilmelidir.
  • Araca ait yetkili bir servise veya anahtarcıya giderek araç hafızasında kaç tane anahtar kodlu olduğunu kontrol ettirdikten sonra kaç tanesi araç sahibinde olduğu ve kaç tanesi size verildiği tespit edilmelidir.
  • Kontrol sonucunda araç hafızasında bulunan anahtar veya anahtarlar araç sahibinde değilse yetkili servislere veya anahtarcılara danışarak bu konunun giderilmesi için yardım talep etmek gereklidir.
  • Araç hafızasında bulunan anahtar kodları silinerek yeni anahtar yaptırılmalı ve araç hafızasına yeni kodlar yüklenmelidir.

Şunu unutmamak gerekir ki ! Sizin yedek anahtar diye üzerine düşmediğiniz veya gereksiz diyerek sormadığınız anahtarlar fabrika bantlarında üretilerek bizlerin hizmetlerine sunulan bütün araçlarda istisnasız üretilmiş ve satın alan araç sahiplerine araç ile birlikte sunulmuştur. Yani yedek anahtarlar aracı satın alıp tescil ettiren ilk sahip ile son sahip de dahil olmak üzere birisinde olduğu veya akıbetini bildiği kesindir.

ARAÇ YEDEK ANAHTARI KONTROLÜ

Yani özün sözü aracın satın alanların ne niyetle aldığı ve kullandığı bilinmediği için siz siz olun 2eloto satın aldıktan sonda araç hafızasını kontrol ettirerek hafızada yer alan anahtar kodlarını teyit ettirin, elinizde olmayan anahtar kodu varsa sildirin veya yeni anahtar çektirin.

Tedbirli olmak her zaman ilk yapacağımız iş olmalıdır. Saygılar

Kaynak:tramer-sorgulama - Kopya

 

Yazar: Hakan Kaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu