2 el arabaOto haber

2.El Fiat Linea Alınır mı ? Alacaksanız Kronik Sorunlara Dikkat !

Fiat Linea ile 2006 yılında tanıştık ve bu tarihten itibaren ülkemizde en çok satılan araçlar başında üst sıralarda yer almaktadır. Tüketiciler ile filo alımlarında 0 (Sıfır) arabalarda 3 tercihten biri olan fiat linea 2.el araba pazarında da tercih edilen araçlar arasında yerini almıştır.

Fiat Linea’yı 2.eloto  piyasasında satın alırken dikkat edilmesi gereken konuları sizler için derledik.

  • Emniyet kemeri ve buna bağlı koltuk ağırlık sensörü 50-60 bin km’ye geldiğinde bozulabiliyor. Bu durum sonucunda tamir işlemi sensör ve emniyet kemeri tokası değişimi ile düzeltilebiliyor.
  • Tüm dizel motorlarda yaşanabilen enjektör sorunları Fiat Linea’da da mevcut. Sıfır ile değişimi 2500 TL, onarım-tamir işlemi ise 1250 TL civarında tutuyor. Almayı düşündüğünüz Linea da mutlaka bakılması gereken en önemli noktalardan biridir.
  • 1300 cc ve 1600 cc olmak üzere 2 adet dizel motor seçeneği var. 1300 cc olanlar şirket aracı veya ticari olarak kullanıldığında çok önemli değil, lakin bireysel kullanıcıysanız 1300 cc’nin performansı düşük ve kullanıcılar tarafından çok tercih edilmiyor. 2. eli de çok yavaş gitmektedir tercih 1600 motor olmalıdır.
  • 1300 ile 1600 motorların en büyük farklarından biri de 1600 cc’ler 20.000 km’de bakıma girerken, 1300 cc motorların bakımı 10.000 km’de yapılmaktadır.
  • Euro dizel motorlu olan Linea’ların yakıt filtreleri diğerlerine göre çok daha pahalıdır.
  • Tüm Line’aların kronik olarak far ve stop ampulleri sıklıkla patlamaktadır. Bu bir elektrik tesisatı sorunudur. Aracınızı çalıştırmadan önce farları açarsanız bu sorun sıklıkla başınıza gelebiliyor. Önce aracı çalıştırıp, 10-15 saniye sonra farların açılması gerekiyor.
  • EGR VALFİ sorunu. Bu valf kötü yakit alınması durumunda çok kısa surede bozulmakta, Bulunduğunuz BÖLGEDE düzgün Yakiti bulmakta zorlanıyorsanız, özellikle anadolu’nun Kırsal bölgelerinde EGR VALFİ denilen parça, sıklıkla sorun yaşatabiliyor.

    Alacağınız Fiat Linea’nın diğer araçlara yapılan ekspertizlerin dışında kendine sahip bu kronik sorunlarını bilerek servise kontrol ettirirseniz daha güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: Bireysel kullanıcıya ait yıllık ortalama km Aralığı 10-15 bin km’dir 2. el araçlarda. Almayı düşündüğünüz aracın yaşı ile km orantısını bu şekilde göz önüne alabilirsiniz. Misal, 6 yaşındaki bir otomobilin ülkemiz şartlarında 60-90 bin km aralığında olması, alacağınız aracı satmaya karar verdiğinizde de piyasa değerini koruyacağını göstermektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu