2 el arabaOto BilgiOto haberTeknik Bilgi

2.el Araba Almanın İpuçları

İkinci el araba alma süreci oldukça sıkıntılı bir hal alabilmektedir. Araba almak istediğinizde çevrenizde bulunan meraklı insanlar tarafından her kafadan bir ses çıkmaya, çeşitli yorumlar gelmeye ve durumu daha da zorlaştırma çabası içerisine girmektedirler.

Özellikle de ilk arabanızı alıyorsanız, dikkate alınması gereken yüzlerce şey var gibi gelebilir. En doğru aracı seçerken dikkate almanız gereken birçok faktör olsa da, nihayet o aracı bulduğunuzda fiziksel bir muayeneden geçirmeniz gerekecektir.

ARACI GÖRMEYE GİTTİNİZ…

Tekeri ayağınızla şöyle bir yokladınız ve hatta elinizi çenenize götürüp düşüncelere daldınız. Şimdi ne olacak? İkinci el bir araç hakkında bilgi edinmek için dedektif olmaya gerek yok, zekice bazı incelemeler yapmak size araçla ilgili çok şey söyleyebilir. İşte ikinci el bir arabayı incelerken dikkat etmeniz gerekenler:

OTOMOBİLİ İNCELEMEK İÇİN

Mutlaka aydınlık bir hava seçin. Nasıl ki aracın fotoğrafını çekmek için gece uygun değilse, yağışlı havalar da arabayı görmek için uygun değiller. Çünkü çoğu satıcı zaten arabayı size göstermeden önce cilalamış olacaktır ve yağmur damlaları da birçok çiziği ve pası çok güzel gizleyecektir.

YALNIZ GİTMEYİN

Aracı incelemeye tercihen arabalardan anlayan bir arkadaşınızla gitmeniz daha avantajlı olacaktır. Hem ikinci bir göz olarak, hem de arabadan çok hoşlanırsanız göremeye bileceklerinizi arkadaşınız görebilir.

SERVİS KAYITLARI

Servis ve bakım kayıtlarını mutlaka sormanızda yarar var, eğer bu kayıtlar yoksa aracın bakımlarının keyfe keder yapıldığını var sayabilirsiniz.

HASAR KAYDI SORGULAMA

TEK TAKIM LASTİKLER

Yedek lastiğin yerinde olup olmadığını, sonra da durumunu incelemelisiniz. Eğer eskimişse yenilenmesi gerekeceğinden size pazarlık payı kazandırabilir. Ayrıca tüm lastiklerin tek takım olduğundan da emin olun. Ucuz lastikler, aracın sahibinin diğer konularda da kestirmeleri tercih ettiğini gösterebilir.

ARAÇ İÇİ SİSTEMLER

Klimayı hem sıcak hem de soğuk ayarda mutlaka çalıştırıp deneyin. Aynı şekilde müzik sistemlerini ve hoparlörü de denemek akıllıca olacaktır. Emniyet kemerleri, koltuk rayları ve kullanılan tüm düğmeler düzgün şekilde çalışıyor mu?

PASLANMA EN BÜYÜK DÜŞMAN

Arabanın ve paspasların altına mutlaka bakın. Paslanma varsa çözümü size pahalıya patlayabilir. Kaynak izleri varsa geçmiş hasarlara işaret ediyor olabilir.

KİLİTLER, ANAHTARLAR

Otomatik kilit sistemi varsa çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Yedek anahtar da çalışıyor mu? Aracın hem dışında hem içinde sistemin çalıştığından emin olun.

YÜZEYDEKİ FIRÇA DARBELERİ

Ev yapımı boyama ancak ev için geçerli olabilir. Aracın sahibi eğer bu basit gerçeği unutmuşsa, araçla ilgili başka önemli bakımları da çoktan unutmuş olabilir. Koşarak kaçın.

SIZINTILAR

Araç eğer sıvı sızdırıyorsa, altında özellikle yağlı bir birikinti varsa, basit bir sorun dahi olsa bu iyiye işaret değildir. Aracın iyi bakılmadığı anlamına gelir.

DÖŞEMELER

Döşemelerde ve tavandaki lekeler, delikler aracın hor kullanıldığının en büyük kanıtıdır. Genel olarak iyi bakılan araçların bu detayları da iyi bakılmıştır.

DİĞER YAZILARIMIZ

İkinci El Aracın Fiyatınının Uygun olup olmadığını Nasıl anlarız.

İkinci elde doğru tercih yapmanızı kolaylaştıracak 10 ipuçu

2.El Araba Alırken Nelere dikkat edilmeli.?

İkinci el oto mu alacaksınız? Aman Dikkat Pert Olabilir.! Neden mi.?

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu